Hackerlar Phishing İçin Corona Virüsü Korkusunu Kullanıyor

Corona virüsü tüm dünyada can almaya devam ederken hackerlar kişisel bilgileri çalmak için açtıkları corona virüs başlıklı phishing siteleri ile yeni bir tehlike arz etmeye başladı.

Check Point tarafından yayınlanan bir rapora göre corona virüs salgını sebebiyle dünya çapında bir siber hareketlilik söz konusu. Son günlerde en çok aranan kelime grubu olması sebebiyle phishing siteleri ile insanların bilgilerini çalan kişiler için yeni bir fırsat doğdu.

Rapora göre Ocak ve Şubat aylarında corona virüs adıyla açılan internet siteleri yüzde 50 ihtimalle ya bir phishing sitesi ya da zararlı yazılım dağıtıyor. Bunun anlamı da corona virüsü diye arama yapan insanların kimlik bilgilerini çalmak maksadıyla geliştirilen kötücül bir siteye denk gelme ihtimalleri çok yüksek.

Hackerlar bununla birlikte e-mail trafiği ile de tuzaklar kurmaya devam ediyor. İtalya'da Dünya Sağlık Örgütü'nden gelmiş gibi gönderilen e-postaların ekinde zararlı yazılımlar olduğu tespit edildi. Bu e-postaların İtalya'daki organizasyonların yüzde 10'una ulaştığı belirlendi.

Check Point tarafından hazırlanan raporda şu anda dünya genelinde 4 binin üstünde corona virüsle alakalı alan adının olduğu belirtildi. Bunlardan yüzde 3'ü truva atı gibi zararlı yazılımları yaymak için kullanılırken ilave olarak yüzde 5'inin şüpheli olarak işaretlendiği açıklandı. Bu durumda 320'den fazla İnternet sitesi kimlik avcılığı ve diğer kötü maksatlarla kurbanlarını bekliyor.

Rusya'da da bir internet sitesinin corona virüs test kiti sattığı ve corona virüs haritası sunduğu ancak bu ürünlerin sahte olduğu ve haritanın da casusluk faaliyetleri için zararlı yazılım içeriği test edilmiş durumda.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS