GPS Kullanmadan Konum Tespiti Yapmak Mümkün mü?

GPS (Global Positioning System) cep telefonlarından insansız hava araçlarına kadar konum tespit etme ihtiyacı duyan tüm sistemlerde kullanılmaktadır. Dünya genelinde altı farklı GPS alt yapısı bulunmakla birlikte çoğunlukla Amerika’nın GPS sistemi tercih edilmektedir. Suriye operasyonları gibi konum tespiti ile birlikte hedefin yerinin tespit edilmesi gerektiği durumlarda farklı ülkelerin konumlama sistemlerine güvenmek doğru mu? GPS kullanmadan konum tespiti yapmak mümkün mü?

Dünya genelinde dört büyük konumlandırma sistemi var. Bunlar: Amerika’ya ait olan GPS, Rusların sistemi olan GLONASS, Avrupa’da kullanılan Galileo ve Çin’in geliştirmiş olduğu BeiDou. Bununla birlikte Japonların geliştirmiş olduğu QZSS ve Hindistan’da kullanılan NavIC de mevcut. Her ne kadar adları farklı olsa da bu sistemlerin geneline GPS adı verilmektedir. Yani küresel konumlandırma sistemi.

Türkiye’nin kendine ait bir GPS sistemi yok. Cep telefonlarından uçaklara ve insansız araçlara kadar tüm sistemlerde yukarıda sayılan sistemlerden biri kullanılmaktadır. Suriye’deki savaş göstermektedir ki yerli teknoloji çok önemli. Yabancı bir ülkenin kritik bir anda belli bir lokasyonu karartarak bizi karanlıkta bırakma ihtimaline bel bağlamak çok riskli. Aynı zamanda GPS bantlarını karıştırmak artık çok kolay. Peki uydu tabanlı bir GPS sistemi kullanmak zorunda mıyız? Buna alternatif yok mu derseniz, var.

Yerli uydularla kendi GPS sistemimizi kuruncaya kadar kullanabileceğimiz alternatif teknikler var. Buna örnek olarak insan gözünü vermek mümkün. İnsan gözü bir nesnenin bir manzaradaki konumunu tespit etmek için gördüğü tabloyu küçük karelere ayrıştırır ve hedef nesneyi o karelerden birine oturtarak yerini söyler. Aynı tekniği konum bulma sistemlerinde de kullanmak çok zor değil.

İnsansız bir hava aracını göz önünde bulundurursak uçuş yaptığı bölgenin yüksek çözünürlüklü haritasını belleğinde tutan bir uçak bulunduğu konumu rahatlıkla tespit edebilir. Bunun için bir de yüksek çözünürlüklü kameraya ihtiyaç duyacaktır. Uçak belli aralıklarla aşağıda gördüğü manzaranın fotoğrafını çeker ve bu fotoğrafları belleğindeki harita paftalarıyla karşılaştırır. Çektiği fotoğraf hangi pafta ile uyum gösteriyorsa an itibarıyla o pozisyondadır. Bunu yapmak için bir karşılaştırma algoritması koşturmak yeterli olacaktır.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS