Google Tasarım Trendlerini Değiştiriyor

Android Uygulamaları Farklı Bir Görünüme Kavuşuyor.
Google Tasarım Trendlerini Değiştiriyor

Android uygulamalarının tasarımı değişiyor. Google’ın Material Design 2018 konsept videosu tasarım dünyasının dikkatini çekmeyi başardı. Bundan sonra Android uygulamalarında keskin köşeli objelere yer yok.

Daha önce de Google ile çalışan tasarımcı ikilisi Adam Grabowski ve Nicolo Bianchino, Google Fotoğraflar, Google Maps ve Gmail’in yeni arayüzünün nasıl olacağına dair bir video yayınladı. Her ne kadar bu videonun sadece bir fikir vermesi açısından paylaşıldığı söylense de yeni dönemde yumuşak köşeli objeler ve daha fazla beyaz alan kullanılacağı belli oldu.

Yeni Google Fotoğraflar uygulaması Instagram’a benziyor. Minimalist ve daha fazla beyaz alan kullanımının dikkat çektiği videoda yazı fontları da incelecek gibi görünüyor. Gmail’in meşhur üst kırmızı bannerı da yerini beyaz bir zemine bırakacak.

Google Material Design Nedir?

Web tasarımcılarının en çok rağbet ettiği referans adreslerden biri olan Google Material Design, kullanılacak fontlardan, birbiri ile uyumlu renklere kadar tasarım ile ilgili her türlü bilgiyi sunmayı amaçlayan bir rehber kitap.

Kullanılacak olan blokların yerleşimi, animasyonların ve sayfalar arası geçişlerin sade ve flat tasarım ilkelerine bağlı olarak geliştirilmesi Android işletim sistemini kullanan tüm cihazlarda bir bütünlük hissinin oluşmasına sebep oluyor. Dolayısıyla Google, Material Design ilkelerini çok ciddiye alıyor ve yaygınlaşması için reklam faaliyetleri sürdürüyor. 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS