Google’ın Yeni Yapay Zekası Arama Sonuçlarını ve SEO Optimizasyonunu Değiştirecek

Google'ın NLP temelli yapay zekası SEO optimizasyonu ile uğraşanları zorlayacak.
Google’ın Yeni Yapay Zekası Arama Sonuçlarını ve SEO Optimizasyonunu Değiştirecek

Google uzun süredir yeni bir algoritma üzerinde çalışıyordu. BERT adını verdikleri bu yeni algoritma arama sonuçlarını yüzde 10 oranında değiştirecek. NLP tekniklerinden faydalanan bu teknoloji cümleleri içinde anahtar kelimeler barındıran kelime gruplarından ziyade bir bütün olarak ele alacak.

Google arama motoru sektöründe açık ara lider. Yahoo, Bing ve ülkemizde epey yaygın bir kullanıcı kitlesi olan Yandex gibi ürünler Google’ın gölgesinde kaldı. Bu bir süre daha devam edecek görünüyor. Google yeni geliştirdiği bir algoritma sayesinde artık arama sonuçlarında kişinin kastettiği şeyi daha algılayabiliyor.

BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) adı verilen yeni teknoloji artık cümleleri kelime grupları olarak görmüyor. Google’ın gazetecilere yaptığı bir basın konferansında BERT “Birine eczane ilaç alır mısın?” gibi her ne kadar bozuk bir cümle olsa da içinde bir kişiye ilaç alınması gerektiğine dair önemli bir anlam barındıran ifadeleri de doğru yorumlayabiliyor. Önceki algoritmada bu cümle kelimelerine ayrıştırılıyor, önemsiz görülen kelimeler çıkarıldıktan sonra eczane ve ilaç gibi iki önemli anahtar kelimeye bakılarak arama sonuçlarında en yakındaki eczane gibi sonuçlar gösteriliyordu. Yeni algoritma “birine” ifadesinin önemli olduğunu tanımlayabiliyor.

Google ‘ın yeni teknolojisi SEO (Search Engine Optimization: Arama Motoru Optimizasyonu) optimizasyonu işiyle uğraşan kişiler için kötü bir haber. Çünkü herhangi bir internet sitesini arama sonuçlarında ön sıraya çıkarmak için içinde anahtar kelimeler barındıran ama anlamsız cümlelerden oluşan metinler yazılıyor, bu anahtar kelimelerden müşterilerin sitelerine link veriliyordu. Artık bu durum değişecek. SEO optimizasyonu yapmak için yazılan metinler artık anlamlı olmak zorunda. Bununla birlikte Google’ın hep önemle altını çizdiği kaliteli ve özgün içerik de daha kolay fark edilebilecek. Dolayısıyla internet siteleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için daha anlamlı içerikler üretmek zorunda kalacak.

Google yeni hamlesiyle arama botlarını kandırmak için çöp haberler üreten ancak içindeki anahtar kelimeler sebebiyle bazen üst sıralara çıkabilen internet sitelerini boşa çıkaracak.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS