Fortnite Dans Figürlerini Çaldığı Gerekçesiyle Mahkemede

Fortnite Dans Figürlerinin Satışından Haksız Kazanç mı Sağlıyor?

Epic Games'in ürünü olan Fortnite şu anda dünyanın en büyük oyunu. Oyunun en büyük gelirlerinden biri olan dans hareketlerinin satışı sebebiyle Epic Games'in başı dertte. Rapçilerden İnternet fenomenlerine kadar birçok sanatçı Epic Games'in telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Fortnite'taki karakterlerin kutlama yapmak için yaptıkları dans hareketlerinin bir kısmı ücretli. Epic bu hareketleri 5 dolar ila 10 dolar arasında bir fiyata satıyor. Bu da Fortnite'ın aylık gelirine yüzlerce milyon dolar katkı sağlıyor.

Fortnite Oyuncuları Dans Figürlerini Satın Alıyor

Fortnite Oyuncuları Dans Figürlerini Satın Alıyor

Fortnite üreticileri dans hareketlerinden bir kısmını kendisi stüdyo ortamında üretse de sektörden birçok sanatçı ve fenomenin hareketlerini de kopyalıyor. Bu hareketlerin telif hakları ihlaline girip girmeyeceği konusunda hukuki bir belirsizlik var. Üstelik hareketlerin bir video oyununda kullanılıp kullanılamayacağı ise çok daha çetrefilli bir konu. Henüz konuyu açıklığa kavuşturabilmiş bir hukukçu çıkmadı.

Epic Games'in dans hareketlerini çaldığı için kendisine telif hakkı ödemesi gerektiğine dair ilk vaka gerçek adı Terrance Ferguson olan 2 Milly adında bir rapçiden geldi. Bu yılın başlarında Epic Games, 2 Milly'nin imzası saydığı "Swipe It" dans figürlerini oyunda göstermeye başladı. Her ne kadar Epic Games bu hareketi satmasa da Swipe It ücretli abonelik servisinde oyunculara bir seçenek olarak sunuluyor. 2 Milly Fortnite'ın siyahi sanatçıların dans figürlerini istismar ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Fortnite - Backpack Kid Dansı

Fortnite - Backpack Kid Dansı

Fortnite'da sunulan en tanıdık dans figürlerinden biri de "Sırt Çantalı Çocuk" hareketi. Russell Horning adındaki bir İnternet fenomenine ait olan figürler yaklaşık bir yıl önce oyunda gösterilmeye başladı. Horning şu anda 17 yaşında olduğu için onun yerine yasal varisi olan annesi dava açtı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS