Firefox İnternet Erişim Engellemelerine Meydan Okudu

Erişim engellemeleri zorlaşacak ama tamamen ortadan kaldırmak mümkün mü?

Firefox İnternet tarayıcısının arkasındaki vakıf olan Mozilla, Amerika'da DNS over HTTPS (DoH) teknolojisini devreye aldı. Bu teknoloji kullanıcıların hangi sitelere bağlandıklarını şifreli bir kanal ile korumaya alarak görünmez kılıyor. Bu sayede erişim engelleme yapan otoritelerin işi epey zorlaşacak.

Bir web sitesine bağlanmak istediğinizde tarayıcınız bu adresin hangi IP adresine ait olduğunu bulmak için bir DNS sunucuya bağlanır. Örneğin, bilgisayarınızda sol alt köşedeki arama butonuna cmd yazdığınızda açılan Komut İşlemcisine nslookup www.mydoviz.com yazdığınızda, mydoviz sitesini yayınlayan sunucunun IP adresini görebilirsiniz. DNS sunucularına yapılan bu sorgular tamamen açık olduğu için İnternet Servis Sağlayıcılar ya da arada dinleme yapan kişiler kullanıcıların nereye bağlanmak istediklerini anında görebilir ve bu isteklere erişim engelleri uygulayabilir.

Mozilla, Firefox tarayıcısında DoH özelliğini aktif ederek bu sorguların şifreli bir kanal üzerinden gitmesine olanak sağlayacak. Böylece DNS isteklerini görmek mümkün olmayacak. Bununla birlikte şifreli kanal üzerinden yurt dışından bağlanılan DNS sunucusunu işleten kişiler bu bağlantıları hala görmeye devam edebilir.

Mozilla, erişim engellemesine maruz kalan kullanıcıların yurt dışında hizmet alacakları DNS sunucuları için Cloudflare ve NextDNS ile işbirliği yaptıklarını açıkladı. Kullanıcı özellikle diğerini seçmediği sürece Cloudflare ilk seçenek olacak.

Erişim Engellemeleri Tamamen Kalkıyor mu?

Hayır. DNS sunucular üzerinden yapılan erişim engellemeleri ya da trafik yönlendirmeleri yeni teknoloji ile birlikte büyük ölçüde azalacaktır ancak kullanıcı IP adresini öğrendikten sonra o IP ile bir bağlantı gerçekleştirdiği yine görünür kalacak. Dolayısıyla belli ölçüde anonimite geldiğini söylemek mümkün olmakla birlikte sadece DNS trafiğini değil, kullanıcının tüm bağlantı trafiğini görmeye yetkili kişi ve kurumlar bu analizleri yapmaya devam edebilecek.

Öte yandan DNS üzerinden erişim engelleme diğer teknolojilere göre biraz daha ucuz olduğundan erişim engelleme konusunda geri adım atmak istemeyen kurumların daha fazla yatırım yapması gerekecek.

Firefox haricinde, Chrome, Edge Chromium ve Brave gibi tarayıcılar da DoH özelliğini desteklemeya başladı ancak onlar için İnternet seçenekleri arasında epey bir zaman geçirerek özelliği aktif etmek gerekiyor. Firefox bunu default olarak uygulayan ilk tarayıcı oldu.

DoH şimdilik Amerika'daki kullanıcılara açık, ancak test çalışmaları tamamlandıktan sonra dünyanın geri kalanına da uygulanacak.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS