Facebook WhatsApp'tan Para Transferi İçin Sanal Para Geliştiriyor

Facebook, WhatsApp üzerinden çalışan bir sanal para geliştiriyor.
Facebook WhatsApp'tan Para Transferi İçin Sanal Para Geliştiriyor

Facebook'un WhatsApp üzerinden para kazanma planları sır değil. Tamamen ücretsiz ve reklamsız bir şekilde hizmet veren WhatsApp, 19 milyar dolarlık değerine rağmen henüz sosyal medya devinin cebine rehberdeki kişilerin ilişki haritası dışında bir katkıda bulunmadı. Mark Zuckerberg ise mesajlaşma uygulamasından para kazanmaya kararlı.

Facebook bünyesinde bu yılın başlarında bir blok zinciri ekibi kuruldu. Grubun başına ise eski PayPal ve Facebook Messenger'ın patronu olan David Marcus getirildi. Ekibin blok zinciri teknolojisini nasıl kullanacağına da spekülasyonlar haricinde net bir bilgi verilmezken, Facebook'un Hindistan'da online ödeme sistemleri ile ilgili bir proje yapacağının öğrenilmesi üzerine ayrıntılar netleşmeye başladı.

Bllomberg'in haberine göre Facebook, WhatsApp'ın en çok kullanıldığı ülke olan Hindistan'da blok zinciri teknolojisini kullanarak bir stablecoin oluşturmak istiyor. Online ödeme ve para transferi yapacak olan sistem WhatsApp üzerinden kullanılacak. Böylece WhatsApp da sosyal medya devinin para kazanan projeleri arasında yer almış olacak.

Facebook bitcoin benzeri bir sanal para teknolojisi için Silikon Vadisi'ndeki en yetenekli kişileri işe almak için kolları sıvadı ancak, Cambridge Analytica ve şirket içi diğer skandallar sebebiyle kimse şirkette çalışmak istemiyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS