Facebook'un Yeni Yapay Zekası "Liam Bot" Zor Soruları Yanıtlıyor

Facebook çalışanların karşı karşıya gelebileceği konular için bir soru-cevap listesi hazırladı.
Facebook'un Yeni Yapay Zekası "Liam Bot" Zor Soruları Yanıtlıyor

Facebook'un imajı son zamanlardaki skandallar yüzünden epey zedelendi. 2016 seçimlerindeki yanlış bilgilendirme platformu olarak görüşmesi ve Cambridge Analytica gibi kişisel bilgilerin ifşası gibi olaylar yüzünden sürekli zor sorularla yüzleşen Facebook yönetimi aslında yalnız değil. Çalışanlar da ailelerinden ve arkadaşlarından şirketin politikaları ve uygulamalarına dair zor sorularla karşı karşıya kalıyor. Buna biz çözüm olarak Facebook bir yapay zeka botu geliştirdi. Liam Bot adı verilen bot zor soruları cevaplıyor.

Bu sıralar Amerika'da Şükran Günü sebebiyle tatil. Böyle zamanlarda ailesinin yanına giden herkes iş ve özel hayatları hakkında zor sorulara muhatap olabiliyor. Facebook çalışanları da bundan müstesna değil. Son yıllarda kamudaki imajı oldukça yara alan Facebook hakkında akıllarda oldukça fazla soru var. İfade özgürlüğü, nefret suçu, dezenformasyon ve kişisel bilgilerin güvenliği gibi modern zamanların en trend konularında çok sert bir sınav veren Facebook'un hepsinden alnının akıyla geçebildiğini söylemek zor. Dolayısıyla bir Facebook çalışanını karşısında gören herkes savaş baltalarını çıkarıveriyor.

Facebook

Çalışanların verdiği cevapların da kamu imajında katkısının çok önemli olduğunu bilen Facebook yönetimi, NYT'nin haberine göre, bu bahar bir uygulamayı test etmeye başladı. Şirketin halkla ilişkiler departmanı zor sorulara cevaplar hazırladı. Bu cevaplar Mark Zuckerberg'in ve diğer üst düzey yönetimin röportajlarında verdiği bilgilerle örtüşecek şekilde dikkatlice gözden geçirildi ve uygulamaya yüklendi.


FacebookFACEBOOK'TA KAÇ KİŞİ ÇALIŞIYOR?

Instagram, Whatsapp ve Facebook gibi dünyanın en büyük sosyal medya networkünün çatısı altında kaç kişi çalışıyor hiç merak ettiniz mi?


Örneğin; nefret suçu hakkında Facebook çalışanlarından biri Liam Bot'a nasıl cevap vermesi gerektiğini sorduğunda "Facebook bu tür içerikleri gözden geçirmek için daha fazla moderatörü işe aldı" veya "bu konuda daha fazla regülasyon yapılması gerekiyor" gibi hazır cevaplar geliyor. Yapay zeka şifremi nasıl değiştirebilirim gibi sıradan sorular için de Facebook'un sıkça sorulan sorular sayfasına yönlendirebiliyor.

Her ne kadar Liam Bot'a yapay zeka yakıştırması yapılsa da bu aslında gelen sorulardaki anahtar kelimeleri stokta bulunan cevaplarla eşleştirip ekrana getiren bir kelime işlemcisinden çok öte bir uygulama değil. İyi ya da kötü, çalışanların bazı sorulara şirketin avantajına olacak şekilde nasıl cevap verebileceklerine dair bir rehber niteliğinde bir chat-bot bu. Çatısı altında Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi dünyanın en geniş sosyal medya kullanıcı kitlesine sahip platformları barındıran devasa bir şirket için bu tür uygulamalar küçük de olsa fayda sağlayan ve gerekli işler.Facebook

FACEBOOK HAKKINDA EN SICAK HABER

 

Facebook Şirket Logosunu Değiştirdi. Facebook Sosyal Medya Logosu İse Aynı Kalacak


 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS