Facebook Şirket Logosunu Değiştirdi. Facebook Sosyal Medya Logosu İse Aynı Kalacak

Facebook'un yeni şirket logosu tamamen büyük harflerden oluşuyor ve Instagram renklerinde.
Facebook Şirket Logosunu Değiştirdi. Facebook Sosyal Medya Logosu İse Aynı Kalacak

Facebook, şirket logosunu değiştirdi. Yeni logoyu tüm ürünlerinde kullanmak isteyen şirket yönetimi Facebook sosyal medya logosuna ise dokunmayacak.

Pazartesi günü Facebook yönetimi yeni şirket logosunu basına tanıttı. Tamamen büyük harflerden oluşan ve yeni logo trendlerinden esinlenen logo birkaç hafta içinde Instagram, Oculus ve WhatsApp da dahil olmak üzere tüm uygulamalarda görünecek. Facebook sosyal medya platformunun mavi logosu ise aynı kalacak.

Facebook'un yeni şirket logosu (solda) ve Facebook'un ikonik sosyal medya logosu (sağda).

Facebook'un yeni şirket logosu (solda) ve Facebook'un ikonik sosyal medya logosu (sağda).

Facebook’un herkesin bildiği ironik mavi logosundan sonra böyle bir karar alması oldukça tuhaf bir hamle olarak görüldü, ancak bu hamlenin şirket açısından olumlu yanları da var.

Facebook’un pazarlama departmanının başındaki isim CMO Antonio Lucio:

“Yeni şirket logomuzu tanıtıyoruz. Bu logo şirketin Facebook sosyal medya uygulamasından farklılaşmasını sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Facebook şirketini sosyal medya uygulamasından ayrıştırmanın olumlu taraflarından biri kişisel bilgilerin gizliliği ile ilgili skandallar yüzünden başı sürekli devletle belaya giren Facebook’un Instagram, Oculus ve WhatsApp gibi markalara da zarar vermesini önlemek. Her ne kadar birçok kişi Instagram ve WhatsApp’ın Facebook’un ürünleri olduğunu bilmese de şirket yönetimi oluşabilecek zararları kontrol altında tutmak istiyor.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg oldukça çetin bir yıl geçirdi.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg oldukça çetin bir yıl geçirdi.

Bununla birlikte Facebook’un muhtemel bir şirket ayrışmasına zemin hazırladığını düşünenler de var. Her ne kadar WhatsApp ve Instagram kendi bağımsız gündemleriyle hareket etse de otoriteler Facebook’un bu şirketleri tamamen farklı şirketler olarak ayrıştırmasını isteyebilir, ancak Facebook’un arka plandaki servisleri ve veri tabanları bütünleşik hale geldikçe bunu yapmak gittikçe daha zor bir hal alacak. Zira şirketin CEO’su Mark Zuckerberg bu senenin başında Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın arka planda entegre edilmesini ve bu hizmetler arasındaki mesajlaşmanın daha kolay olmasını sağlamak için çalıştıklarını açıklamıştı.


Facebook

  Facebook daha önce satın aldığı platformların hepsinin logosuna From Facebook ifadesini eklemişti. Önce Oculus ile başlayan bu    karar daha sonra Instagram ve WhatsApp'a da uygulanmıştı.


Zuckerberg’in açıklamaları Facebook şemsiyesi altındaki ürünleri birbiriyle entegre çalışması ve böylece kullanıcı portföyüne diğer hizmetleri daha kolay tanıtabilmesi şeklindeki stratejiyi doğruluyor ancak Facebook şirketinin yeni logosunun sosyal medya uygulamasından ayrı tutulması da muhtemel bir şirket bölünmesine yeşil ışık yakıyor. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS