Corona Virüsü Tedavisi Öneren Facebook Reklamlarına Yasak Geldi

Dünyanın en büyük sosyal medya devi Facebook corona virüsüne karşı kendi tedbirlerini uygulamaya koydu. Yalan haber sunan ya da paniğe sebep olan paylaşımlar derhal kaldırılacak. Bununla birlikte eğer toplumda bir rahatsızlığa ya da tehlikeli durumlara sebep olacaksa doğru olsa dahi paylaşımlara müdahale edilecek.

Sosyal medya toplumsal krizlerin en fazla yer bulduğu platformlar haline geldi. Bir kriz anında çözüm öneren, siyasi amaçlar uğruna yalan haber yayınlayan fırsatçı kişilerin sayısı az değil. Bunun farkında olan Facebook yönetimi son zamanların en büyük kabusu olan corona virüsü dolayısıyla sosyal medya platformlarındaki reklamları ve paylaşımları izlemeye aldı.

Şirket COVID-19 olarak da bilinen corona virüsü hakkında Instagram ve Facebook'ta artan hareketlilik üzerine harekete geçti. Reklamlar aracılığı ile corona virüsü tedavisi öneren ya da acil çağrılar yapan paylaşımlar yasaklanacak. Bununla birlikte Amazon'da maskelerin fahiş fiyatlardan satıldığı tespit edildi.

Bazı Facebook gruplarında da maskelerin toplu olarak satıldığı görüldü. Piyasadaki maskerin tükenmesine ve gerçekten ihtiyacı olan kişilerin ve hastanelerin işini zorlaştıran bu tür panik aktivitelerinden kaçınmak gerekiyor.

Diğer teknoloji platformları da benzer uygulamalar yapmaya hazırlanıyor. Corona virüsü dünya genelinde 80 bine yakın kimseye ulaşmış durumda ve bunlardan 2 bin 600 kişi birkaç ay içinde hayatını kaybetti. Etik gazetecilik ve sorumlu vatandaşlık kurallarını çiğneyerek bu durumdan faydalanmak isteyenler firmaların radarına girdi.

Corona virüsü İtalya,İran ve Mısır'ın ardından Güney Afrika'da da görüldü.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS