Cep Telefonum Dinleniyor mu?

Cep telefonum dinleniyor mu?
Cep Telefonum Dinleniyor mu?

Akıllı telefonlar yaygınlaşmadan önce de cep telefonum dinleniyor mu, dinlenmemesi için ne gibi önlemler almalıyım soruları oldukça popülerdi. Akıllı telefonlardan sonra işin içine mobil uygulamaların da girmesiyle birlikte bu sorunun cevabı oldukça çetrefilli bir hal aldı.

Daha geçen hafta iOS 12.1.4 sürümünü çalıştıran iPhone kullanıcılarının ses ve görüntülerinin kendi izinleri dışında erişilebiliyor olduğuna dair skandal patlak verdi. Apple tarafından da teyit edilen habere göre akıllı telefon pazarının en güvenilir markalarından birinde dahi böyle bir açığın bulunması sektörde şaşkınlığa sebep oldu. Ayrıca Facebook'un da 2014 yılında itibaren Amerikalıların telefonlarını dinlediklerine dair akademisyenlerin raporu mevcut.

Şunu belirtmekte fayda var; akıllı telefonları yüklenen mobil uygulamaların kamera ve mikrofon erişimine açık olması durumunda cep telefonunuzun dinlenmesi mümkün. Dolayısıyla uygulamaları yüklerken mikrofon ve kamera erişimleri özellikle gerekli değilse izin verilmemesinde fayda var. Uygulama geliştiricilerin kullanıcılardan aldıkları yetkileri nasıl kullandıklarına dair çok net bir bilgi olmadığından bu konuda dikkat etmek gerekiyor.

İkincisi akıllı telefonların donanım düzeyinde dinlemeye imkan verme ihtimali de var. Hele ki yurtdışından getirilen ve herhangi bir denetime tabi tutulmadan kullanılan telefonlarda bu risk daha yüksek, ancak bunu kişinin anlama ihtimali çok düşük.

Cep Telefonunuzun Dinlenmemesi İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Maalesef bu sorunun reçete gibi bir cevabı yok. Sosyal medya ve uygulamalarının sürekli hızlı bir şekilde yaygınlaştığı ve her gün yeni geliştiricilerin ve ürünlerin girdiği bir piyasada kontrolü elde tutmak iyice zorlaşıyor.

Dolayısıyla uygulama indirirken dikkatli olmakta fayda var. İndirilen uygulamaların geliştiricisi çok güvenilir bir şirket dahi olsa kamera ve mikrofon erişimine izin verirken iki kere düşünmek gerekiyor. Peki siz kamera ve mikrofon erişimine izin vermezseniz bu o uygulamanın mikrofonunuza yüzde yüz erişemeyeceği anlamına mı geliyor? Geçen haftaki skandaldan da anlaşılacağı üzere maalesef hayır. 

Bununla birlikte paranoya yapmadan belli düzeyde bir güvenlik sağlamak mümkün. Alacağınız marka ve modeli özenle seçin. İndirdiğiniz uygulamaların geliştiricisinin lisanslı olduğunu ve güvenli olup olmadığını araştırın. Android kullanıcıları bu konuda bilhassa daha dikkatli olmalı. Son olarak da akıllı telefonunuzun ayarlar kısmından güvenlik ile ilgili kısımlarına bir göz atın. Sizin hiç ihtiyaç duymayacağınız ve hatta özellikle karşı çıktığınız bir erişim yetkisi cihazın fabrika ayarlarıyla birlikte açık olarak gelmiş olabilir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS