BTK Milli Monitör Merkezi Nedir, Ne İş Yapar?

BTK Milli Monitör Merkezi Nedir, Ne İş Yapar?
BTK Milli Monitör Merkezi Nedir, Ne İş Yapar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki merkezleri açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), BTK Verkezi ile birlikte Milli Monitör Merkezi'ni de açtı. Milli Monitör Merkezi nedir, ne iş yapar?

Ülkemizin siber güvenliği konusunda devlet düzeyinde çalışmalar yürüten USOM açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu alanda çalışmak ve kendini yetiştirmek isteyen gençleri BTK bünyesindeki BTK Akademi'ye davet etti. Açılışı yapılan merkezlerden biri de Milli Monitör Merkezi oldu. Bu merkezde frekans spektrumuna dair çalışmalar yapılacak.

Ülkemizin hava sahasında temiz ve güvenli bir frekans spektrumunun tesisi için kurulan Milli Monitör Merkezi'nde kritik sistemlerin haberleşme kanallarının bozucu etkilerden uzak tutulması için çalışmalar yapılıyor.

Spektrumun denetlenmesi ve hava sahamızda güçlü ve sağlıklı bir haberleşme alt yapısının idamesi için üstün yeteneklerle donatılan bu merkez tamamen yerli ve milli imkanlarla BTK ve Aselsan işbirliği ile geliştirildi. Telsizlerin haberleşme kanallarını karıştıran zararlı yayınlar ihbara gerek kalmadan tespit edilebilecek. Uçaklar, insansız hava araçları, GPS konumlayıcılar, dronelar, navigasyon sistemleri ve uydular gibi frekans spektrumunu yoğun bir şekilde kullanan her türlü sistemin kesintisiz çalışması için bu merkezde yapılan çalışmalar önem taşıyor.

Milli Monitör Merkezi'nde ayrıca ülkemizde elektromanyetik alan maruziyetinin insan ve çevre sağlığını etkilememesi için sahada yapılan ölçümleri merkezi olarak denetlenecek. BTK tarafından geliştirilen Ölçüm Takip Sistemi adlı projenin de entegre edilmesiyle birlikte baz istasyonları gibi sürekli sinyal yayan cihazların uluslar arası limit değerlerini aşmadan hizmet verdiği takip edilecek. Uluslar arası standartlardan çok daha temkinli ve hassas bir elektrik alan şiddeti standartı belirleyen BTK, bu değerlerin aşılmadığını Milli Monitör Merkezi'nden sürekli kontrol edecek.

Türk mühendislerinin yoğun bir Ar&Ge çalışmasının ürünü olarak tasarlanan Milli Monitör Merkezi ileri seviye yazılım ve donanım teknolojilerinden oluşuyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS