Bitcoin İsviçre'den Daha Fazla Elektrik Tüketiyor

Bitcoin enerji yaptırımlarına maruz kalabilir mi?
Bitcoin İsviçre'den Daha Fazla Elektrik Tüketiyor

Bitcoin ağının ayakta kalması için dünya çapında büyük bir elektrik sarfiyatı söz konusu. Buna bir de bitcoin madenciliği için gereken işlemcilerin ve bunları soğutmak için kullanılan fanların tükettiği elektrik de eklenince fatura çok yüksek çıkıyor. Bitcoin tek başına tüm dünyada tüketilen elektriğin yüzde 0.25'ini kullanıyor.

Cambridge Üniversitesi uzmanlarının geliştirdiği bir algoritma ülkelerin tükettiği enerji miktarı ile bitcoin ağının tükettiği enerjiyi karşılaştırarak anlık bir rapor veriyor. Rapora bakıldığında Bitcoin, İsviçre'nin tamamında tüketilen elektrikten fazlasını tüketiyor.

Online olarak takip edilebilen rapora göre Bitcoin ağı anlık olarak 7 gigawatt elektrik tüketiyor. Bu rakam yıllık olarak hesaplandığında toplamda 64 terawatt saate eşit çıkıyor. İsviçre ise yılda 58 terawatt saat elektrik tüketiyor.

Bitcoin İsviçre'nin tamamından daha fazla elektrik tüketiyor.

Bitcoin İsviçre'nin tamamından daha fazla elektrik tüketiyor.

Bu rakamların anlamı şu. Bitcoin tüm dünyada tüketilen elektriğin yüzde 0.25'ine talip. Bir örnekle açıklama gerekirse İngiltere'deki tüm çay makineleri sürekli açık kalsa 11 yıl içinde bu kadar elektriği ancak harcayabiliyor. Madalyonun öteki yüzünde ise farklı bir manzara var. Amerika'da sürekli açık tutulan ancak aktif olmayan (açık ancak kullanılmayan monitörler gibi) cihazlar aslında Bitcoin ağı için gerekli olaran enerjinin dört katını harcıyor.

Bitcoin ağında yıllık 100 milyon işlem gerçekleşiyor. Bu işlemlerin yürütülmesi, doğrulanması ve saklanması için yüksek bir işlemci kapasitesi ve sürekli ayakta duran bir ağa ve dolayısıyla evdeki veya iş yerindeki kaynaklarını Bitcoin'in hizmetine sunan insanlara ihtiyaç var. Bitcoin'in yıllık işlem kapasitesi aslında dünya çapında finans sektöründeki rakamla kıyaslandığında o kadar da yüksek değil. Tüm dünyada yıllık 500 milyar adet yıllık para transferi gerçekleşiyor. Buna rağmen Bitcoin her bir işlem başına tüm dünya bankalarının toplamından daha fazla enerji harcıyor.


SICAK GÜNDEM: 

via GIPHY

İran Camilerinde Bitcoin Madenciliği Furyası

Warren Buffett Bitcoin'e Hakaret Etmeyi Sürdürüyor

Bitcoin Fiyatı Düşer mi?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS