Baz İstasyonları Sağlığa Zararlı mı?

Baz istasyonları zannedildiği gibi sağlığa zararlı mı?
Baz İstasyonları Sağlığa Zararlı mı?

Baz istasyonları moden çağın en önemli yapı taşlarından biri. Bugün artık nedeyse her mahallede bir baz istasyonu mevcut. Özellikle 5G teknolojisinin gelmesiyle birlikte baz istasyonlarının şehirlerin üzerine yağmur gibi yağması bekleniyor. İnternette yüksek bant genişliği sağlayabilmek için baz istasyonlarının fazla sayıda kurulması neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Vatandaş ise baz istasyonlarına endişeyle bakıyor. Baz istasyonları sağlığa zararlı mı? Baz istasyonları şehrin dışına kurulsa daha iyi olmaz mı?

Baz istasyonları hizmet verdikleri kişi sayısına göre kapsama alanlarını daraltıp genişletme yeteceğine sahip mobil haberleşme cihazlarının genel adı. bir baz istasyonu kendi hücresinde yer alan kişilere ulaşabilmek için bazen gücünü artırabilirken bazen de hizmet verdiği kişi sayısı az ise gücünü kısarak tasarruf modunda çalışabilmektedir. Dolayısıyla baz istasyonlarının şehirlerin dışına kurulması aslında her zaman istenen bir durum değildir. Çünkü uzaktaki kişilere sinyal gönderebilmek için maksimum güçte çalıştığında insan ve çevre sağlığı ile ilgili bazı kaygılar geçerlilik kazanmaktadır.Cep telefonları kansere yol açar mı5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

Mobil elektronik haberleşme teknolojilerinin en yeni ve en hızlısı 5G 2020'de Trabzon Stadyumu'nda denenecek. Peki ülke çapında 5G hizmeti ne zaman başlayacak?


Baz istasyonları evlerin çatılarına, balkonlara, cadde ve sokaklardaki totemlere ya da şehir dışında kulelere kurulabilmektedir. 4.5G ve 5G gibi yeni nesil mobil elektronik haberleşme alt yapıları fazla sayıda baz istasyonu kurulmasını zorunlu kılmaktadırlar. Böylece hem ihtiyaç duyulan İnternet bant genişliği sağlanabilirken hem de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen maksimum gücün altında çalışabilmektedirler. 4.5G ve 5G için yüksek internet bant genişliği sadece internete giren kullanıcılar için değil aynı zamanda ses görüşmesi yapmak isteyenler için de gerekli. Zira bu iki yeni teknoloji de ses görüşmelerini IP paketlerine çevirip şebekede dolaştırmaktadır. IP demek, İnternet demek, dolayısıyla yeni nesil teknolojilerde kaliteli sesli görüşme için de internet gerek.

Baz İstasyonları Sağlığa Zararlı mı?

Baz istasyonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı ya da bu sistemlerin hangi kriterlerde çalıştırılması gerektiğine dair Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu (ICNIRP) uluslar arası otorite olarak kabul edilmektedir. ICNIRP bir baz istasyonunun etrafında oluşturduğu elektrik alan şiddeti değerlerine bir sınır getirmiştir. Buna göre bir baz istasyonunun etrafındaki elektrik alan şiddeti değeri 900 MHz’de 41 V/m’yi geçmemelidir. Bu değerlerin ülkemizdeki takipçisi ve uygulayıcısı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur. BTK ülkemizde baz istasyonu başına 8 civarında bir elektrik alan şiddetini uygun görürken, ortam başına 20 civarında limit belirlemiştir. Dolayısıyla Türkiye’deki baz istasyonu başına elektrik alan şiddeti limit değerleri Amerika, Japonya, ve Almanya gibi ülkelerde uygulanan 41 V/m’den çok daha temkinli olarak belirlenmiş durumdadır. Dolayısıyla baz istasyonlarının insan sağlığına zararı var ise bu diğer ülkelerdeki uygulamalardan çok daha az zarar vermektedir.

Cep telefonları kansere yol açıyor mu?

Cep telefonları kansere yol açıyor mu?

Bununla birlikte baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olup olmadığı ile ilgili “radyasyon” kelimesi ile ilişkilendirilerek yanlış bilgilendirmeler yapılmaktadır. Radyasyon kelimesi İngilizce’de yayılma anlamına gelmektedir. Dolayısıyla radyo dalgaları da ses dalgaları da havada radyasyon yani yayılarak ilerleme karakteristiği göstermektedir. Bu tür dalgalara iyonlaştırmayan radyasyon da denmektedir.

İnsanların uykularını kaçıran radyasyondan bahsetmek gerekirse doğru ifade iyonlaştıran radyasyondur. Atomdan elektron kopararak onu artı yüklü bir iyona dönüştürme yeteneğine sahip dalgalara iyonlaştıran dalgalar denir. Bunlar atomun ve dolayısıyla hücrenin yapısını değiiştirdiğinden vücutta mutasyonlara sebep olabilmektedir. Buna en güzel örnek X ışınları ya da mikro dalga ışınlardır. Bunlara fazlaca maruz kalmak insanı kansere ve hatta ölüme kadar sürükleyebilmektedir.

Cep telefonları fazla kullanıldığında vücutta ısı artışına sebep olmaktadır.

Cep telefonları fazla kullanıldığında vücutta ısı artışına sebep olmaktadır.

Baz istasyonlarının çalıştığı frekans bandında iyonlaştırıcı bir dalga bulunmadığından baz istasyonlarının halk dilinde radyasyon yaydığını söylemek çok doğru değil. Bununla birlikte baz istasyonlarından aynı frekansta hizmet alan bir cep telefonunun insan vücudunda ısı artışına sebep olduğu da bilimsel makalelerde kanıtlamıştır. Bu ısı artışı SAR adı verilen bir parametre ile takip edilmektedir. Cep telefonlarıyla fazlaca konuşmanın özellikle insan beyninde ısı artışına sebep olduğu bilinen bir gerçektir ancak bunun ne kadarının nasıl bir etkiye sahip olduğu ya da başka bir deyişle kaç saat cep telefonuyla konuşmak insanı hasta eder sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Yıllara göre cep telefonu kullanım üstel bir artış göstermesine rağmen beyin kanseri vakalarının buna paralel artış göstermemesi baz istasyonlarının ve cep telefonlarının direkt olarak bununla ilişkilendirilemeyeceği şeklinde yorumlanmaktadır. 

Dolayısıyla baz istasyonları sağlığa zararlı mı sorusunun cevabı hem evet hem hayır. Evet, ama vatandaşın bildiği gibi vücutta mutasyona sebep olan kansere yol açan bir zarar değil bu. Vücutta gereksiz bir ısı artışına sebep olan bir zarar ve bunun ne gibi sonuçları olduğu henüz bilimsel olarak ispatlanmadı.


BAZ İSTASYONLARI İLE İLGİLİ EN SICAK HABER

Cep telefonları kansere yol açar mıBaz istasyonları şehrin dışına taşınabilir mi? Özellikle büyük şehirlerde bu kadar fazla sayıda baz istasyonu kurulmak zorunda mı?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS