Android Telefonlar Hacklenebilir mi? Hacklenmiş Telefon Nasıl Temizlenir?

Android akıllı telefonlar hacklenebilir mi? Hacklenmiş bir telefon nasıl anlaşılır?
Android Telefonlar Hacklenebilir mi? Hacklenmiş Telefon Nasıl Temizlenir?

Siber saldırıların her alanda yaygınlaşması sebebiyle Android telefon kullanan kişilerin aklında hep aynı soru var; Android telefonlar hacklenebilir mi? Uzmanlar bu konuda “Hacklenemeyecek sistem yoktur.” noktasında buluşuyorlar. Peki Android telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlarsınız?

Günümüzde insanları psikolojik ve maddi açıdan tehdit eden unsurlardan biri de siber saldırılardır. Yapılan araştırmalara göre hackerlar insanlara her yıl milyarlarca dolar zarar veriyorlar. Teknolojik cihazların bilinçsiz kullanımı insanların hayatlarını söndürebilecek kadar kötü sonuçlar doğurabiliyor. 

Bazı uzmanlara göre “kullandığınız telefon, bilgisayar vb. internete bağlı cihazların siber saldırı sonucunda ele geçirebilme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğunu bilseniz bu cihazlardan mümkün olduğunca uzak durursunuz.”

Samsung, Huawei ve daha bir çok markanın akıllı telefonlarında Android işletim sistemi koşuyor. Piyasada Apple hariç neredeyse tüm akıllı telefonlarda yüklü olan bu işletim sistemi onu en yaygın hedef haline getiriyor. Market araştırmalarına göre Android işletim sisteminin market payı yüzde 85 civarında. Apple'ın iOS'unun yüzde 13'ün biraz üstünde olduğu bu piyasada Microsoft da sınırlı bir paya sahip. Android'in iOS'a göre daha esnek yapısı ve kullanıcılar tarafından kişiselleştirilmeye daha elverişli olması çoğu zaman hataları da doğuruyor. Bu sebeple Android telefonlar, Apple ürünlerine göre zaaflara daha açık bir konumda.

Android telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlarsınız? 

Son zamanlarda telefonunuzda sıradışı birşeyler olduğunu hissettiyseniz aşağıdaki belirtilerin bulunup bulunmadığını iyice kontrol edin. Bunlardan bir veya birkaçının telefonunuzda bulunduğunu düşünüyorsanız ne yazık ki hacklenmiş olabilirsiniz. Belirtilerin başlıcaları şöyle:

 • Telefonu kullanırken farkedilen sıradışı yavaşlık
 • Siz yüklemediğiniz halde birden bire telefonunuzda yeni uygulamalar belirmesi
 • Aşırı hızlı batarya tükenmesi
 • Anlam verilemeyen hızlı şekilde internet paketinin bitmesi
 • Telefon faturanıza sizin bilginiz dışında yansıdığı görünen ücretler
Hacklenme vakalarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

Hacklenme vakalarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

Hacklenmiş Android Telefon Nasıl Temizlenir?

Hacklenen telefonun temizlendiğinden kesin olarak emin olmanın tek yolu fabrika ayarlarına döndürmektir (hard reset). Eğer böyle bir şansınız yoksa uzmanların önerdiği kurtulma yöntemleri şöyle:

 • Google Play Store’dan ücretsiz zararlı yazılım taraması ve koruması yapan bir program edinin. Örneğin: Malwarebytes, Kaspersky, Avast, AVG antivirüs, ESET Mobile Security.
 • Ne olduğu belli olmayan, kullanmadığınız veya güvenilir kaynaklardan yüklenmemiş uygulamaları silin.

Sahte WhatsApp 1 Milyon Kez İndirildi.


 • Ücretsiz müzik, ücretsiz filmler veya ücretsiz maç izleme vb. uygulamalardan bir an önce kurtulun, zira android telefonlara en çok bu tip uygulamalar yüzünden hackleniyor. Unutmayın kimse size bedavaya bir hizmet sunmaz; Ortada bedava bir hizmet varsa orada ürün siz veya sizin kişisel verileriniz olabilir.

 

Android Telefonunuzu Hackerlardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bazı temel hususlara dikkat ettiğinizde android telefonunuzu hacklemek için yapılan saldırıların neredeyse hepsinden korunabilirsiniz. Android kullanıcısı iseniz dikkat etmeniz gereken durumlar şöyle:

Sahte WhatsApp uygulaması ile milyonlarca kişinin dolandırılması vakası uygulama indirirken güvenilir kaynaklara başvurmak gerektiğinin altını çiziyor.

Sahte WhatsApp uygulaması ile milyonlarca kişinin dolandırılması vakası uygulama indirirken güvenilir kaynaklara başvurmak gerektiğinin altını çiziyor.

 

 • Uygulama yüklemek için sadece Google Play Store kullanın.
 • Size ücretsiz veya ucuz birşeyler sunan Pop-uplara tıklamayın.
 • Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeyi kapatın.
 • Telefonunuzu ve telefonunuzda yüklü uygulamaları en son güncel versiyona yükseltin.
 • Mutlaka PIN, parmak izi, yüz tanıma vb. güvenlik önlemlerinden birkaçını kullanın.

Bilişim dünyasında yüzde 100 güvenlikten bahsetmek söz konusu değil. Dolayısıyla yukarıdaki önlemlerin hepsini almış olsanız dahi şüpheli uygulamalardan uzak durmanızda fayda var.

Bakınız: 

Android akıllı telefonlar hacklenebilir mi

Facebook Hacklendi

Facebook'un Ardından Google+ da Hacklendi

ABD'de 143 Milyon Kişinin Bilgileri Hacklendi
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS