Tayland Sanal Paralara Vergi Zorunluluğu Getirdi

Tayland Sanal Paralara Vergi Zorunluluğu Getirdi

Sanal paralardan kar eden kişiler herhangi bir vergi ödemiyor ancak bu durum değişmek üzere. Geçtiğimiz ay Kanadalı uluslararası Montreal Bankası'nın kredi ve banka kartları ile Bitcoin alım satımını blokladığı ve bundan sonra satın almalar için yeni kurulacak olan komisyon bazlı platformdan sanal para ticaretinin yapılacağını duyurmasının ardından Tayland da benzer bir karara imza attı.


Tayland'da şimdiye kadar herhangi bir vergi veya komisyon ödemeden sanal paralardan gelir elde eden insanlar bundan sonra yüzde 7 ila yüzde 15 arası vergi ödeyecek. Sanal para alan yatırımcılar yüzde 7 oranında vergiye maruz kalırken, yatırımlarından kar elde eden Taylandlılar ise yüzde 15 oranında kişisel gelir vergisi ödeyecek.

Taslak Düzenleme Kamu Oyu Görüşüne Açıldı

Tayland Finans Bakanlığı geçtiğimiz Cuma vergilendirme çerçevesini açıkladı. 27 Mart'ta toplanan mecliste sanal paralara yüzde 7 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) getirildiğini açıklayan bakanlık, 14 Mart'ta sanal varlıklara ilişkin taslak düzenlemeyle ilgili kamu oyu görüşlerine bakıldığında yüzde 15 oranında gelir vergisi alınmasının gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz Şubat ayının başlarında Tayland Merkez Bankası Başkanı'nın tüm bankalardan gerekli düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar tüm bankalardan sanal para yatırımlarından uzak durmaları talimatı verdiği kaydedildi. Bu talimatın o dönemde sadece bankaları kapsadığı da ifade edildi.

Sanal Para Suç İçin Kullanılamayacak

Nikkei Asian Review'in konu ile ilgili yaptığı haberde, sanal paraların kara para aklama, vergi kaçırma ve diğer suş teşkil eden unsurlarda kullanılmaması için yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi. Eski Tayland Finans Bakanı Korn Chatikavanij konu hakkında şöyle konuştu:

"Hükümet tutucu kaygılarla hareket edenlerin eski Yunanistanda çok ağır yasalar koyan karar vericiler gibi olmamak için dikkatli olması gerekir."

Tayland'ın vergi düzenlemesi sanal para sektörü için bir ilk olması mahiyetinde dikkat çekici. Uygulamadaki karşılaşılan problemlerin nasıl çözüleceği ile ilgili şimdilik bir açıklama yapılmadı.

 
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS