1 Tam Altın   =   3.272,72  TL
Tam Altın Türk Lirası
'.$name.' Fiyatı Değişim Grafiği ';?>
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Altın Türü Alış Satış Fark
Tam Altın 16:30 3.170,14 3.272,72 0.2097

TAM ALTIN NEDİR?

Tam altın ile Cumhuriyet altını sık sık birbiri ile karıştırılmaktadır. Bu yanılgı ekonomik olarak yatırımcıya bir risk teşkil etmemektedir. Zira her ikisi de 22 ayar has altından üretilen Tam altın ve Cumhuriyet altını bu sebeple '1 gramında' aynı fiyata sahiptir. Ancak gram farkları sebebiyle fiyatları değişmektedir.

Tam Altın Kaç Lira?
Tam Altın Kaç Lira?

Tam altın, 22 ayardır. Tam olarak 7,016 gram ağırlığında olan Tam altın genellikle 7,01 gram olarak bilinmektedir.

TAM ALTIN KAÇ LİRA?

Altının içine eklenen metal miktarı arttıkça ayarı da düşmektedir. Gerçek bir Tam altın 22 ayar altından üretilmiştir ve ağırlığı da tam olarak 7,016 gramdır. Bu sebeple Tam altının fiyatı hesaplanırken günlük 22 ayar has altının gram fiyatı 7,016 ile çarpılarak Tam altının fiyatı hesaplanır.

Mydoviz.com ana sayfasındaki tablolardan veya Serbest Piyasa Altın Fiyatları sayfamızdan detaylı büyük tablo üzerinden diğer altın fiyatlarıyla birlikte Tam altın fiyatını takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Altın Çevirici de tek girdi ile tüm altın türlerinin fiyatlarını hesaplayabilmesi açısından faydalı bir araçtır.

TAM ALTIN İLE CUMHURİYET ALTINI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Tam altın ile Cumhuriyet altını sanılanın aksine aynı şey değildir.

Tam altın da Cumhuriyet altını da 22 ayar altından üretildiğinden yatırımcı gözüyle bakıldığında aralarında bir fark yoktur, ancak Cumhuriyet altını 7,216 gramdır. Bununla birlikte Tam altın 7,016 gram olduğundan diğerine göre daha ucuzdur.

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?
Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam altınla Cumhuriyet arasındaki tek fark gramajla sınırlı değil. Her ikisi de yuvarla para gibi basılmasına rağmen altınların üstündeki desenler birbirinden farklıdır. Tam altının dış halkasında arabesk motifler yer alırken, Cumhuriyet altınında burada çentikler yer almaktadır. Tam altında yıldızlardan oluşan bir halkanın ortasında Atatürk silueti vardır ancak Cumhuriyet altınında yıldızlardan mütevellit iç halka yerine Hakimiyet Milettindir, Ankara yazısı yer almaktadır. Bu yazının ortasında da Atatürk silueti bulunmaktadır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS