1 GBP   =   18,317  TRY
İngiliz Sterlini Türk Lirası
İngiliz Sterlini Kur Değişim Grafiği (GBP/TRY)
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Döviz Türü Alış Satış Fark
İngiliz Sterlini - GBP 13:30 18,086 18,317 0.0765

İngiliz Sterlini

İngiltere'nin resmi para birimidir. İngiltere'nin Avrupa Birliği üyesi olduğu dönem boyunca da resmi para birimi olarak kullanılmaya devam etmiştir. Uluslar arası arenada GBP kısa koduyla da bilinen İngiliz Sterlini İngiltere ile birlikte Galler bölgesinde, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da da resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte İskoçya Merkez Bankası ya da RBS'nin (Royal Bank of Scotland) bastığı İngiliz sterlinleri ülkemizde genellikle döviz bürolarında bozulmamaktadır. 6 çeşit İngiliz Sterlini banknotu kullanılmaktadır. Bunlar 1, 5, 10, 20, 50 ve 100£'dan ibarettir. Ayrıca pound olarak da bilinmektedir.

İngiliz Sterlini
İngiliz Sterlini

İngiltere'nin dünya çapında egemenliğini devam ettirdiği Guernsey, Jersey, Falklands Adası, Man Adası ve Cebelitarık gibi yerlerde de sterlin kullanılmaktadır ancak bunu İngiliz sterlini ile karıştırmamak gerekir. Bu ülkelerin kendi resmi para birimlerini basacak bankaları mevcuttur.

İngiliz Sterlini Kaç Lira?
İngiliz Sterlini Kaç Lira?

İngiliz Sterlini Kaç Lira?

İngiliz Sterlini son zamanlarda özellikle Brexit referandumu (Britain Exit: İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden Ayrılması) ile dalgalanmalar yaşamaktadır, ancak küresel piyasalarda parite endeksinden ötürü yaşadığı değer farklarından ayrı olarak ülkemizde serbest piyasa koşulları geçerlidir. Serbest piyasada ve Kapalı Çarşı'da en çok rağbet edilen dövizlerden biri olan İngiliz Sterlini fiyatları sitemizde sürekli güncellenmektedir.

Döviz Çevirici
Döviz Çevirici

Sitemizde İngiliz Sterlini ile birlikte diğer tüm döviz kurlarının bilgilerini farklı modüllerden takip etmek mümkündür. Ana sayfadaki döviz tablosu büyük döviz kurları hakkında özet bilgiler verirken, detaylı serbest piyasa döviz kurları tablosu güncellenme periyotları arasındaki değer farklarını da göstermektedir. Bununla birlikte Döviz Çevirici sayfasında alış veya satış sütununa girilecek tek değer üzerinden tüm döviz kurlarının karşılığını görmek mümkün. Son olarak da iç sayfalarda sağ üst köşede bulunan pratik döviz hesaplayıcı da para birimlerini hızlıca birbirine çevirebilmektedir.

İngiliz Sterlini Alınır mı?

Yatırımcılar, euro veya dolar varken ve hatta son zamanlarda yıldızı parlayan bitcoin gibi sanal paralar dururken İngiliz Sterlini'nin iyi bir yatırım aracı olup olmayacağı merak konusu. Bu konuda özellikle Brexit'in etkilerini iyi analiz etmeden bu sorunun cevabını vermek çok zor, ancak yatırım kararı verilmişse trendleri takip etmek ve bir fikir sahibi olmak açısından İngiliz Sterlini detay sayfasından geçmiş dönemlerin fiyatlarını grafik üzerinde karşılaştırmak faydalı olacaktır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS