Starbucks Özür Diledi

Philadelphia Starbucks Mağazasında İki Müşteri Tutuklandı
Starbucks Özür Diledi

İki siyahi müşterinin Philadelphia'daki bir Starbucks mağazasında tutuklanması İnternet'te hızlıca yayıldı. Polisin kelepçe taktığı esnada Starbucks'taki diğer müşterilerin bu adamların suçu ne, hiçbir şey yapmadılar ki şeklindeki itirazları ön plana çıktı. Olayın ardından Starbucks resmi Twitter hesabından özür diledi.

Perşembe günü tuvaleti kullanmak için izin isteyen müşterilere Starbucks çalışanları izin vermedi. Sadece müşterilerin tuvaletleri kullanabileceğini söyleyen çalışanlar adamların ısrarı üzerine polis çağırdı. Polis iki kişiyi tutuklayarak karakola götürdü.

Olayın büyümesinin ardından polis memuru Richard Ross, müşterilerin sebepsiz yere tutuklandığı şeklinde bir algı oluştuğunun altını çizerek olayı açıkladı. Ross, Starbucks çalışanlarının kendilerine telefon ettiğini ve iki siyahi müşterinin herhangi bir ürün almadığını ve tuvaleti kullanmak istediklerini söylediğini belirtti. Starbucks çalışanlarının ise şirket politikası gereği tuvalet kullanımına izin veremeyeceklerini müşterilere söylediğini ancak adamların buna itiraz ettiğini de belirttiklerini söyleyen polis memuru Starbucks mağazasına geldiklerinde hemen tutuklama eylemine geçilmediğini, adamlara üç kere mağazadan ayrılmalarını istediklerini de söyledi. Tuvalet kullanma konusunda ısrar eden ve polisin ayrılmaları gerektiği yönündeki itirazlarını protesto eden müşteriler olay yerinde kelepçelenerek karakola götürüldü.

Polis memuru Ross, kendisinin de siyahi bir vatandaş olarak olayın ırkçılıklar bir ilgisi olmadığını, departmanlarında ırkçılık yapılmadan tarafsız bir şekilde olaylara müdahale edildiğini söyledi. Starbucks'ın şikayetçi olmaması üzerine olay mahkemeye intikal etmedi ancak bölge savcısı Larry Krasner'in dediğine göre adamlar suça ilişkin bir delil bulunamaması üzerine serbest bırakıldı.

Starbucks Özür Diledi

Olayın ardından dün sabah saatlerinde Starbucks'ın Twitter hesabından özür açıklaması geldi.

"Perşembe günü Philadelphia mağazamızda gerçekleşen olaydan ötürü müşterilerimizden ve iki şahıstan özür dileriz. Biz bu tür olayları ciddiye alırız ve görünen o ki mağazalarımızda bu tarz olayları önlemek için politikalarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Politikalarımızı gözden geçirmeye başladık. Bu tür olayların mağazalarımızda bir daha olmamasını sağlamak üzere polisle ve topluluğumuzla iletişimimiz devam edecek." 

Bir müşterinin ne yaptılar ki şeklinde polisleri sürekli uyardığı video sosyal medyada 7.7 milyon kez izlenerek rekor kırdı. 

İşte Olay Video

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS