Starbucks Bardaklarına 'Kanser Riski' Etiketi Basılacak!

Starbucks Bardaklarına 'Kanser Riski' Etiketi Basılacak!

Starbucks'ın da aralarında bulunduğu 90 kahve işletmecisi Kaliforniya'da hakim karşısına çıktı. Küçük bir sivil toplum örgütünün açtığı dava sebebiyle ürünlerinde kanserojen olmadığını ispatlayamayan kahvecileri zor günler bekliyor.

Kaliforniya'da faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütü yüksek ısıda kavrulan kahve çekirdeklerinin kandere sebep olduğu iddiasıyla Starbucks gibi büyük zincirlerin de bulunduğu 90 adet kahve işletmecisini mahkemeye verdi. Akrilamid (C3H5NO) olarak da bilinen kanserojen maddenin yüksek ısıda kavrulan kahve çekirdeklerinde mevcut olduğu ve bu işletmecilerin kahve işleme proseslerinin bu maddenin açığa çıkmasına sebep olduğu gerekçesiyle açılan davada Los angeles Üst Mahkeme Hakimi Elihu Berle şirketleri ifade vermeye çağırdı.

Şirketler akrimalid ile önemli bir risk faktörü olmadığına dair iddiaları çürütmeyi başaramadı. Hakim Berle Kaliforniya yasaları gereği işletmecilerin bu durumu müşterilerine haber vermeleri gerektiğine hükmetti. Bundan sonra bu bölgede satılan kahve bardaklarının üstünde kanserojen riski olduğuna dair bir ibare olması gerekiyor.

Temyiz Yolu Açık

Starbucks konu hakkında yorum yapmadı. Şirket yetkilileri gazetecilerin konu hakkındaki soruları üzerine Ulusal Kahve Birliği üzerinden konuyu üst mahkemeye taşıyacaklarını ve gerekli yasal yolları kullanacaklarını belirtti. Ulusal Kahve Birliği'nden yapılan açıklamada:

"Kanser uyarısı etiketleri insanları yanlış yönlendirebilir. Amerikan Hükümeti'nin beslenme kılavuzlarında da belirtildiği üzere kahvenin insan sağlığı üzerine olumlu etkileri var."

denildi ancak kahvenin yüksek ısıda kavrulması sebebiyle oluşabilecek olan akrilamid birikimine dair bir argüman sunulmadı.

Starbucks ve diğer davalı şirketlerin 10 Nisan'a kadar temyiz hakkı bulunuyor. Şirketlerin itirazları haklı bulunmazsa, kahve bardaklarında gerekli kanserojen uyarıyı yapmadıkları gerekçesiyle milyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalabilirler.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS