Bitcoin Kripto Para Piyasasında Yükselişini Sürdürüyor

Bitcoin yatırımcıların en çok güvendiği sanal para birimi olmayı sürdürüyor.
Bitcoin Kripto Para Piyasasında Yükselişini Sürdürüyor

Sanal para piyasası için henüz haberler iyi değil. Piyasaya yeni giren paralar hızla çakılabiliyor. En yüksek işlem hacmine sahip kripto paralar birden düşüşe geçebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook'un Libra kripto parasının en büyük destekçilerinden birini kaybetmiş olması, Libra Derneği'nin en büyük kurucu ortaklarından bazılarının çekimser tavırları sanal para piyasasının tümüne sirayet ediyor. Bununla birlikte Bitcoin için haberler iyi görünüyor.

Bitcoin an itibarıyla 8100 doların üstünde seyrediyor ve piyasa değeri 146 milyar doları açmış durumda. Bu sene özellikle Haziran ayındaki hızlı yükselişi ile yatırımcılara umut veren Bitcoin her ne kadar 2017 Aralık rakamlarını yakalayamasa da 48.156 lira seviyesinde dengelenmiş görünüyor. Bununla birlikte bitcoin takipçilerini asıl umutlandıran haber Bitcoin'in piyasa hakimiyeti.

Toplam hacmi 218 milyar 206 milyon doları aşan sanal para piyasasının yüzde 67'si Bitcoin'in elinde. Haziran ayındaki büyük çıkışını sürdüremese de Bitcoin'in yatırımcıların gözünde güven tazelediği bir gerçek. Son bir gün içinde 14,9 milyar dolarlık negatif işlem hacmiyle yatırımcılar zarar etti ancak senenin başında yüzde 54'lerde olan Bitcoin yüzdesinin bugün itibarıyla yüzde 67'ye yükselmesi Libra tarafından gelen olumsuz gelişmelerin Bitcoin'in işine yaradığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Libra, sanal para piyasası için oldukça önemli bir emtia. Arkasında Facebook, Visa, Paypal, Mastercard gibi süper güçleri alan ve önümüzdeki sene tedavüle girecek olan sanal para birimi geçen hafta PayPal'in desteğini kaybetti. PayPal özellikle sanal paraların kara para aklama operasyonlarındaki konumu yönündeki endişelerini mazeret göstererek Libra Derneği'inden ayrılmış, dernek yöneticilerinin eleştiri oklarına maruz kalmıştı. Yabancı basında yer alan haberlere göre özellikle kredi kartı piyasasının iki büyük devi Visa ve Mastercard'ın da bu konuda çekinceleri var. Şimdilik Libra Derneği'nden ayrılmamış olsalar da dedikodu mahiyetindeki bu bilgiler bile sanal para piyasasında etkili olmuş görünüyor.

Bitcoin, büyük sartıntılar atlatmış olmasına rağmen hala piyasanın en büyük ve en güven veren dijital parası olarak öne çıkıyor. Bitcoin'i anlık 179,52 dolar satış fiyatıyla Ethereum ve bankalarla kurduğu güçlü ortaklıklar sayesinde son kullanıcıların radarına girmeyi başaran Ripple takip ediyor. Ripple 0,29 dolardan işlem görüyor ve piyasa hacmi 12,554 milyar dolar.