Bitcoin Fiyatı Düşer mi?

Amerikan Hükümeti Libra'yı sevmedi.
Bitcoin Fiyatı Düşer mi?

Facebook’un kendi sanal parası Libra’yı tanıtmasının ardından sektöre olan güven tazelenmiş, kripto paralar yükselişe geçmişti. An itibarıyla bitcoin 11 bin doların üstünde ancak yeni bir gelişme bitcoin yatırımcılarını üzebilir. Bitcoin, ethereum ve ripple her an düşebilir.

Libra, güçlü işbirlikleri ile Facebook’un yeni büyük şeysi olarak görülüyor. Visa, Uber, Spotify gibi dünya devleriyle yaptığı anlaşmalarla Libra’nın uygulama alanlarını geniş ve kabul görmüş bir zemine oturtmak isteyen Facebook’un bu hamlesi Amerikan otoritesi tarafından hoş karşılanmadı.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde görev yapan Finansal Hizmetler Komitesi, Facebook’un bu girişimini çok tehlikeli bir alternatif olarak değerlendirdi. Amerika’nın merkezi yönetimin kontrolünde olan dolarına karşı Libra’nın yeni bir küresel finans sistemi oluşturabileceğinin altını çizen komite üyeleri Facebook’un hamlesini eleştirdi. Dolar’a rakip olabilecek bir para biriminin ülkenin hem küresel politikasını hem de ulusal stratejilerini tehdit edeceğini değerlendiren Amerikan yönetimi şirketin Libra faaliyetlerini derhal durdurmasını istedi.

Facebook’a Sarin Gazı Saldırısı

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Facebook’un ABD’deki merkezine gönderilen şüpheli bir paketin sarin gazı barındırdığının ortaya çıkması hem sivil hem de yatırım çevrelerince endişeyle karşılandı. Facebook’un dört binasının boşaltıldığı olayla ilgili spekülasyonlar sosyal medyayı salladı. Amerikan yönetiminin Libra ile ilgili uyarıları ile aynı döneme denk düşen saldırı bazı çevrelerce bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Libra Bitcoin’den Daha mı Güçlü?

Aslında sanal para piyasası Amerikan hükümeti için yeni bir haber değil. Toplamda 324 milyar doları aşkın bu piyasanın yüzde 65’i Bitcoin’e ait. Peki hükümet Bitcoin’i tehdit olarak görmezken neden Libra’nın peşine düşmüş durumda? Libra daha büyük bir para mı?

Bu soruların temelde iki cevabı var: Birincisi Libra’nın son kullanıcıya ulaşma hızı Bitcoin’den daha yüksek, çünkü Facebook Libra’yı milyarlarca kullanıcısı olan WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya ağlarına gömülü bir ödeme sistemi olarak yerleştirmeyi ve buradan kar etmeyi hedefliyor. Bunu yapmak için de Visa gibi dünya devi ödeme şirketlerinden birini de arkasına aldı. Bu da Libra’nın yayılma hızını sanal para piyasasının dengelenmiş seviyelerinden çok daha agresif bir değere çıkarıyor. Dolayısıyla Libra kısa vadede ödeme dengelerini ve dünya nakit akışını doların aleyhine çevirme potansiyeline sahip.

Sanal para piyasasının devlerinden olan Bitcoin, Ethereum ve Ripple çoğunlukla yatırım piyasasına girmek isteyen eğitim düzeyi yüksek kişilerin gündemindeyken Libra geliştirdiği işbirlikleriyle ve Facebook’un hali hazırdaki yaygın kullanıcı ağıyla açıktan ya da gizli herkesin gündeminde olacak.

Haberin başlığındaki sorunun cevabına gelirsek, eğer Amerikan hükümeti Libra'ya karşı sert tedbirler alır ve Facebook'un hamlelerini boşa çıkartırsa Bitcoin ve Ripple her an düşebilir.

SICAK HABER: BİTCOİN FİYATI YÜKSELİR Mİ?