Sahte WhatsApp 1 Milyon Kez İndirildi!

Sahte WhatsApp 1 Milyon Kez İndirildi!

Sahte uygulamalar sadece kişisel bilgilerin çalınması kapsamında değil aynı zamanda terör örgütleri ile bağlantı yapma ihtimalleri ile de tehdit ediyor.

Uzmanlar uyarıyor, kaynağından tam manasıyla emin olmadığınız uygulamaları indirmeyin. Bir uygulamanın milyonlarca kez indirilmesi o yayıncının güvenilir olduğu anlamına gelmez.

Konu ile ilgili haberimizi mutlaka okuyun: Cep Telefonunuza Uygulama İndirirken Dikkatli Olun!

Şüpheli Uygulamalar Hayatınıza Mal Olabilir!

Whatsapp'ı güncellemek için bir uygulama indirdiniz. Whatsapp ve Facebook gibi uygulamalar güncelleştirmeleri genellikle kendi uygulamalarının içinde sunarlar, bu tür hizmetler için ayrı bir app yayınlamazlar ancak böyle bir ihtiyaçtan ötürü siz yeni bir uygulama daha indirdiniz. İndirdiğiniz app ön planda sizin için güncelleştirmeleri arayıp bulabilir ve gerekli güncelleştirmeleri yapıyor olabilir. Peki arka planda ByLock gibi yasaklı listesindeki platformların sunucularına bağlanıp bağlanmadığını bilebilir misiniz?

Google Play'de Whatsapp Tehdidi

Webtekno'nun haberine göre geçtiğimiz günlerde sahte bir geliştirici, adını 'Update WhatsApp' olarak belirlediği logosu WhatsApp'ınkiyle aynı olan bir uygulamayı Google Play Store'da yayınladı. Uygulama, Google tarafından farkedilip kaldırılıncaya kadar 1 milyondan fazla indirme aldı. Uygulama, popüler mesajlaşma servisi WhatsApp'ın bir güncellemesi gibi görünüyordu.

Ayrıca, sahte geliştirici, bulduğu bir açıkla gerçek WhatsApp uygulamasının üzerinde görülen orijinal geliştirici adını da kopyaladı. Kendi uygulamasını WhatsApp Inc. tarafından geliştirilmiş gibi gösteren sahte geliştirici, yaptığı uygulamayla reklam gelirleri elde etmeye çalıştı.

Google'ın bu tip sahte uygulamalara yer vermediği biliniyor. Zira sahte girişimci de Google'ın buna izin vermediğini bilerek orijinal uygulama geliştiricisinin adını kullandı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uygulamanın amacı reklam geliri elde etmekti. Ancak kişisel verileri elde etmek için de kullanılabilirdi. Konuyla ilgili görüşlerini belirten Anti-virüs şirketi Avast'ın güvenlik araştırmacısı Nikolaos Chrysaidos, bu tür bir sızmanın daha önce birçok kez yapıldığını söyledi. Chrysaidos, on milyon kez indirilen sahte bir Facebook uygulamasının olduğunu söyledi.

Öte yandan Google Play Store, bu tip sahte uygulamları kaldırmak için bilgisayarlı güvenlik sistemini sürekli geliştiriyor. Para kazanmak isteyen sahte geliştiriciler de bu sistemi altetmenin yollarını arıyor. Savaş devam ediyor diyebiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz?

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS