1 Resat Altın   =   3.486,00  TL
Reşat Altın Türk Lirası
'.$name.' Fiyatı Değişim Grafiği ';?>
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Altın Türü Alış Satış Fark
Resat Altın 13:20 3.262,65 3.486,00 0.05

Reşat Altın Nedir?

Piyasada orijinalini bulmak zordur. Sultan 5. Mehmet Reşat adına basılmıştır. Yaklaşık olarak 7.2 gram ağırlığında ve 22 ayardır.

Reşat Altın Ön ve Arka Yüzü
Reşat Altın Ön ve Arka Yüzü

Osmanlı altınlarından biri olan Reşat altının bir yüzünde Sultan 5. Mehmet Reşat’ın tuğrası, çapraz iki defne yaprağı ve yine çapraz iki meşale bulunmaktadır. Reşat altının basım tarihi bu sembollerin arasında yer almaktadır. Üst tarafta ise 7 adet yıldız bulunmaktadır.

Reşat altının ön yüzünde İstanbul Darphanesi’nde basıldığı bilgisi yer alır.

Reşat Altının tekli, 2.5’luk (18 gram) ve 5’lik (36 gram) olmak üzere üç tipi bulunmaktadır.

Özetle Reşat Altını ya da diğer adıyla Reşadiye Sultan 5. Reşat adına bastırılan ve tarihi niteliği olması sebebiyle Cumhuriyet altınından daha pahalı olan bir altın türüdür. Piyasada kolay bulunmadığı için fiyatı hesaplanırken tarihi değeri de göz önünde bulundurulur.

Her ne kadar döviz kurları kadar ani iniş çıkışlar göstermese de yatırımcılar altın piyasasındaki haberleri de yakından takip ediyor. Reşat Altın ile birlikte tüm altın kurlarındaki gelişmeleri Altın Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Her gün altın ve döviz piyasasından son gelişmeleri takip edebileceğiniz Altın Haberleri sürekli olarak güncellenmektedir.

Reşat Altın ve Hamit Altın Arasındaki Fark Nedir?

Gramaj ve fiyatları aynı olmakla birlikte Reşat altın ve Hamit altının üstünde adına basıldığı Osmanlı padişahlarının ismi yer alır. Dolayısıyla görünüşleri ve piyasada bulunma zorluk dereceleri ile farklılık gösterir.

Reşat Altın Sultan 5. Mehmet Reşat adına İstanbul Darphanesi’nde basılmıştır. Öte yandan Hamit altın 1876 yılında Sultan Abdulhamit adına basılmıştır. Hamit altının orijinalini bulmak daha zordur.

Reşat Altın Kaç Lira?

Reşat altın güncel fiyatlarını Reşat Altın Fiyatları sayfamızdan ve Altın Çevirici sayfalarımızdan öğrenebilirsiniz.

Reşat altının fiyatı gramajına göre 22 ayar gram altının fiyatı ile gramı çarpılarak hesaplanır ancak tarihi değeri de olduğundan bu da fiyatına eklenir. Dolayısıyla gramaj çarpı 22 ayar gram altının fiyatı formülü ile hesaplanan değerden daha yüksek bir fiyata satılır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS