Porsche Blok Zinciri Teknolojisine Yatırım Yapıyor!

Porsche Blok Zinciri Teknolojisine Yatırım Yapıyor!

Blok Zinciri (blockchain), kripto paraların altyapısı için kullanılsa da bu teknolojinin sunduğu imkanlar diğer sektörler tarafından da farkedilmeye başlandı. Bunlardan en yenisi Porsche'nin blok zinciri teknolojisini arabalarında kullanmaya karar vermesi ve testlerin başarıyla sonuçlanması oldu.

Porsche, blok zinciri teknolojisini ilk defa bir otomobile başarıyla marka ünvanını kazandı. Dünyanın en başarılı performans otomobili üreticilerinden biri olan Alman firma dağıtık mimari yapı içinde yüksek hızda data depolama ve işleme yeteneklerini haiz blok zinciri teknolojini gelişimini hızlandırmak için bir araç olarak gördüğünü açıkladı.

Son yıllarda akıllı şehir konseptinin de gittikçe yükselen bir trend olması sebebiyle otonom sürüş teknolojilerinin geliştirilmesi otomobil firmalarının öncelikleri arasına girdi. Porsche bu özelliği blok zinciri teknolojisinin üstüne inşa etmeye başladı. Teknoloji şirketi XAIN ile birlikte çözüm geliştiren Porsche sürücülerden toplanan datayı dağıtık bir mimari üzerinde depolayarak hem datanın silinmesi ya da manipüle edilmesinin önüne geçmiş olacak, hem de bu datanın ağa dahil olan diğer sürücülerle çok sağlıklı, kontrollü ve güvenli bir şekilde paylaşılmasına imkan sağlamış olacak.

 

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS