Tesla Model 3 Üretimini Durdurdu

Tesla Model 3 üretim bandındaki aşırı otomasyon sebebiyle üretime ara verdi.
Tesla Model 3 Üretimini Durdurdu

Elon Musk'ın üretim cehennemine düştüğünü itiraf etmesinin ardından Tesla tarafında gelişmeler sürüyor. Haftalık üretim kotasını bir türlü dolduramayan Elon Musk, Model 3'ün üretimini geçici olarak durdurma kararı aldı.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Model 3 üretimini yetiştirememesi dolayısıyla yatırımcıların eleştirilerine maruz kalmıştı. Şirket hisselerinin yüzde 25 oranında düşmesine sebep olan kriz sonrası CBS televizyonuna verdiği röportajda Musk, Model 3 üretiminde gereğinden fazla robot kullandığını itiraf etti. İnsan müdahalesi olmadan üretim yapma süreçlerine fazlasıyla güvendikleri için sıkıntı yaşadıklarını da anlatan ünlü iş adamı sorunu çözmek için üretim bandını detaylı olarak analiz ettiklerini açıkladı.

Çalışanlara Ücretsiz İzin

Bu röportajın ardından şirketin çalışanlarına gönderdiği mektupta Model 3 üretiminin geçici olarak durdurulduğu açıklandı. Üretimin yeniden başlamasına kadar ücretsiz olarak izne ayrılan çalışanlara bir tarih verilmedi.

Bugüne kadar 400 bin civarında sipariş alan Model 3'ün teslimat süreleri ile ilgili sorunları çözememesi sebebiyle Moody's Tesla'nın kredi notunu düşürdü. Bu haberlerin ardından Tesla hisseleri yüzde 25 oranında düştü.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS