Sonsuzluk Taşları Nerede ve Güçleri Nelerdir?

Sonsuzluk Taşları Nelerdir?
Sonsuzluk Taşları Nerede ve Güçleri Nelerdir?

Marvel Evreni'nde hemen hemen tüm hikayelerin merkezinde yer alan sonsuzluk taşları bir araya geldiğinde taşıyıcısına muazzam güçler bahşediyor. Taşların bazılarını Marvel filmlerinde birkaç defa gördük. Mavi ışık saçan Tesseract'ı tüm Marvel hayranları gördüğü yerde tanırken henüz çizgi romanlar haricinde hiçbir filmde görmediğimiz Ruh Taşı'nın ne olduğunu çoğu kimse bilmiyor.

İşte Marvel Evreni'nin En Güçlü ve En Tehlikeli Silahı Olmaya Aday 6 Sonsuzluk Taşı Ve Güçleri


Uzay Taşı

Marvel

Mavi renkli uzay taşı Tesseract olarak da biliniyor. Boyutlar arası geçişe imkan veren güçleri var. Red Skull daha önce tesseract'ı Hydra için süper güçlü silahlar yapmak için kullansa da The Yenilmezler (Avengers) filminde Loki'nin Chitauri ordusunu New York'a saldırmak üzere geçit açtığı zaman gerçek anlamda gücünü görmüş olduk. Filmin sonunda Yenilmezler ekibinin taşı Thor'a emanet ettiğini, onun da Odin'in hazinesinde saklamak üzere Asgard'a götürdüğünü biliyoruz.

Thor: Ragnarok filminin jenerik sonrası sahnelerinden birinde Loki bu taşı çaldı ve Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War) filminin fragmanından anlaşıldığı üzere Thanos'a teslim etti.


Gerçeklik Taşı

Marvel

Aether olarak da biliniyor. Odin'e göre Aether, maddeyi karanlık maddeye çevirebiliyor. Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) filminde Malekith'in düm evreni karanlığa boğmak için taşı ele geçirmek istediğini gördük. Aether genellikle sıvı halde bulunuyor ancak filmin sonunda bir taş içine konuldu. Sif ve Volstagg filmin sonunda taşı Koleksiyoncu'ya teslim ediyor. Çünkü Odin'in hazinesinde iki tane güç taşının birlikte yer alması çok tehlikeli. Filmin sonunda Koleksiyoncu'nun uğursuz bir şekilde "biri gitti, kaldı beş" dediğini duyduk.


Güç Taşı

Marvel

Taşıyıcına bütün gezegeni yok etme gücü verebiliyor. Güç taşını uzun bir süre elde tutmak mümkün değil. Taşımak için Thanos'un eldiveni gibi bir kontrol mekanizmasına ihtiyac var. Galaksi'nin Koruyucuları, Güç Taşı'nı Xandar'daki Nova Corps güçlerine teslim etmişti ancak Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War) fragmanından görüldüğü kadarıyla Thanos bunu ele geçiriyor, ama nasıl olduğu bilinmiyor.


Zihin Taşı

Marvel

Zihni kontrol etme gücüne sahiptir ve ancak kişinin büyük bir sarsıntı geçirmesi ile etkisinden kurtulmak mümkün. Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron) filminde Loki'nin asasındaki mavi renkli taş, Thanos tarafından Loki'ye verildi. Tony Stark ve Bruce Banner Ultron'a hayat vermek üzere taşı kullandı ancak Ultron aşırı derecede şeytani bir zihne sahip olduğundan, taşı Vision'a hayat vermek için kullandı. Vibranium'dan yapılan android (Vision) Thor'un çekicinden alınan enerjinin zihin taşıyla birleşmesiyle doğdu. Vision hala alnındaki bu taş sayesinde uçabiliyor, süper güçlere sahip ve maddenin içinden geçebiliyor.


Zaman Taşı

Marvel

Doktor Strange filminde karşımıza çıkan Zaman Taşı, Agamotto'nun Gözü adlı kolyenin içinde yer alıyor. Zamanı manipüle etme yeteneğine sahip. Doktor Strange filmde taşı Dormammu adlı şeytani güçle kendisini bir zaman döngüsünün içine hapsederek dünyayı yok etmesini önlemek için kullanıyor. Daha sonra taşı Kamar-Taj'a geri getiriyor ancak ileride yeniden kullanması muhtemel.


Ruh Taşı

Marvel

Taşıyıcısına diğer ruhları kotrol etme, onları hapsetme, hafızalarına ve yeteneklerine erişme gücü veren ve canlıların ruhlarını toplama isteği taşıyan taştır. Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1'e kadar hiçbir filmde görünmedi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS