Kara Panter Suudi Arabistan'da Gösterime Girdi

Kara Panter'in Galası Riyad'da Gerçekleşti
Kara Panter Suudi Arabistan'da Gösterime Girdi

Kara Panter (Black Panther) dün akşam Suudi Arabistan'da gösterime girdi ancak şiddet içeren sahneler sansürlendi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ülke genelinde 35 yıldır devam eden karma sinema yasağını kaldırdı. Ülkeyi modernleştirme adı altında yapılan çalışmalardan biri olan yasak sonrası Amerikan filmleri ülkede gösterilebilecek. Filmlerde aşırı şiddet, LGBT propagandası ve dini konularda aykırı hususlar sansürlenecek.

Çarşamba akşamı Suudi Arabistan'da ilk defa gösterilen Kara Panter'in 40 saniyelik kısmı filmden çıkarıldı. Ayrıca finaldeki öpüşme sahnesi de sansürlendi.

Suudi arabistan

Daha önce Arabistan'da gösterilmek üzere Watchmen de büyük oranda kırpıldığından eleştirmenler tarafından filmin anlaşılmaz olduğu yorumlarına sebep olmuştu. Ejderha Dövmeli Kız filmi de aynı şekilde kırpılmak istendiğinde yapımcılar buna izin vermediğinden film Arabistan'da izleyicilerle buluşamamıştı.

Yeni Sinemalar Açılacak

Suudi Arabistan Kültür ve Bilgi Bakanı Awwad Alawwad, Riyad'daki galaya katıldı. 2030 yılına kadar ülke genelinde 350 sinema ve 2500 salon açılması planlanıyor. Muhammed bin Selman'ın son dönemde Batılı kamuoyuna hoş görünecek adımlar attığı biliniyor. Ilımlı İslam adı altında açıkladığı biz dizi reform paketi içinde karma sinema salonlarının yeniden açıklası da yer alıyordu.

Bakan Alawwad yeni salonlarla birlikte Amerika'nın box office gelirlerine 1 milyar katkıda bulunacaklarını açıkladı. Bu rakam Suudi Arabistan'ı dünya genelinde 11. en büyük film pazarı sıralamasına taşıyacak.

Muhammed bin Selman'ın özellikle elektrikli arabaların yükselmesiyle birlikte düşmesi beklenen petrol gelirlerine alternatif yeni yollar arayışının önemli adımlarından biri olan sinema yasağının kaldırılması ile birlikte ülke genelinde yeni teknoloji vadileri de kurulması planlanıyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS