Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

Yurt dışına çıkmak isteyenlerin ödemesi gereken ücretlerden biri de yurt dışı çıkış harcı. Bu ücretin hava alanlarında gümrükte görevli polislerce kontrolü yapılmaksızın kapıdan geçmeniz mümkün değil. Dolayısıyla bankaya ya da İnetraktif Vergi Dairesi'ne çıkış harcınızı yatırmayı unutmamanız gerekiyor. Peki yurt dışı çıkış harcı ne kadar? Yurt dışı çıkış harcı nereye ödenebilir?

Yurt dışı çıkış harcı Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların ödemesi gereken bir ücret. Bu ücret gümrükteki polis memurlarınca kontrol edilmekte, ücretini yatırmayan yolcuların yurt dışına çıkışlarına müsaade edilmemektedir.

2019 yılı için yurt dışı çıkış harcı tüm ülkeler için 50 lira olarak belirlenmiştir.

Yurt dışı çıkış harcı nereye ödenebilir?

Yurt dışı çıkış harcını hava alanlarındaki gişelerden ödeyebileceğiniz gibi yetkili bankalara da makbuz karşılığında ödeyebilirsiniz. Bu ödemeleri gösteren makbuzların saklanması gerekiyor, zira çıkıştaki polis memurunun bu makbuzu görmeden çıkışınıza izin vermesi mümkün değil.

Bununla birlikte yurt dışı çıkış harcını en kolay ödeyebileceğiniz yer vergi dairesinin internet sitesi. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödeme yaptığınızda makbuzu saklamanız gerekmiyor. Hava alanındaki polis memurları önlerindeki sistem üzerinden ödeme yaptığınızı görebiliyor. Bunun için ödemenizin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sistemlerine geçip geçmediğini kontrol etmeniz mutlaka önerilir. İnteraktif Vergi Dairesi sayfasında sol taraftaki sisteme giriş menüsünden kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra ödemenizin EGM'ye yansıyıp yansımadığını görebilirsiniz.

Yurt dışına çıkacakların okuması gereken bir haber daha: Online Check-in Nasıl Yapılır? Online Check-in Ne Zaman Yapılır?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS