Yeni BMW Logosu Modern Ancak Zayıf Bir Tasarım

Yeni BMW Logosu Modern Ancak Zayıf Bir Tasarım

BMW logosunu birkaç metre öteden tanımayan yoktur. Şirketin 1917 yılından beri kullandığı ikonik logosu bugün itibarıyla değişti. İnternet sitesinde geçmişten bugüne BMW logosunun hikayesini anlatan şirket henüz arabalarda uygulamaya başlamadı ancak dikkat etmeleri gereken noktalar var.

Eski logo ile yeni logo arasındaki en büyük fark kalın siyah halkanın ve tabii ki 1997 yılında popüler olan ve üç boyut etkisi verebilmek için kullandıkları gölgelerin kalkması. BMW yazısı bu kez şeffaf bir arka plana sahip. Dış halka ise beyaz.

BMW logosunun tarihçesi

BMW logosunun tarihçesi

BMW'nin marka ve kimlik tasarımlarından sorumlu ismi Jens Thiemer yeni logonun açıklığı ve şeffaflığı yansıtacak şekilde minimalist ve havalı bir şekilde tasarlandığını söyledi.

Minimalist ve havalı evet ama yeni logo teknolojik trendlere kurban gitmiş görünüyor.

Öncelikle arka siyah halka kalkmasına rağmen yazının beyaz olarak kalması okunurluğunu baltalamış. Siyah, füme, bronz ve diğer koyu renkli arabalarda tamam ama beyaz renkli bir BMW sedanda yeni logonun rahatlıkla seçilebileceğini söylemek zor. Siyah halkanın gölge efektinden kurtulmak yeterli olabilirdi.

BMW'nin yeni logosu i4 Sedan Concept üzerinde harika görünüyor.

BMW'nin yeni logosu i4 Sedan Concept üzerinde harika görünüyor.

Bununla birlikte logonun sadece arabalarda değil, bilbord gibi farklı ortamlarda kendini göstermesi için daha fazla mesai harcanması gerekecek.

İç kısımdaki mavi ve beyaz pervane de gölge etkisinden kurtulmuş, bu iyi haber ancak orta kısım bundan sonra BMW logosunda üstüne en fazla iş düşen kısım olacak.

Godaddy, Yahoo ve Google gibi teknoloji devleri logolarıyla yıllardır oynayıp duruyor. Bu çok alışıldık bir şey ancak Volkswagen ve BMW gibi farklı ve daha geleneksel bir sektörün devlerinin Instagram efektine kendini kaptırmış olması şaşırttı. 

Volkswagen da elektrikli araba dönemine vurgu yapmak için gölge efektlerinden kurtulmak suretiyle Eylül 2019'da logosunu değiştirmişti.

Volkwagen Yeni Logosu

Volkwagen Yeni Logosu

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS