Sanal Para Birimi QuadrigaCX 190 Milyon Dolar'ı Kaybetti

QuadrigaCX yeni bir sanal para sorgunu mu?
Sanal Para Birimi QuadrigaCX 190 Milyon Dolar'ı Kaybetti

Kanadalı bir sanal para olan QuadrigaCX'in yatırımcıları paralarına ulaşamıyor. QuadrigaCX kurucusu Gerald Cotten'ın ölmesi ve paraların kilini açabilecek şifreyi bilen tek kişi olması sabebiyle yatırımcılar zor durumda.

QuadrigaCX CEO'su Gerald Cotten'in Hindistan'da öldüğü iddia ediliyor. Sanal para yatırımcılarının hesaplarının tutulduğu soğuk cüzdanın şifresini bilen tek kişi olduğu için yatırımcılar paralarına ulaşamıyor. Bu cihaz İnternet'e bağlı değil ve tamamen dış erişime kapalı. Bu sebeple 250 milyon Kanada doları yani 190 milyon dolar yatırımcılara kapandı. Cotten'ın karısı mahkemeye verdiği ifadesinde paraları bilgisayar korsanlarından korumak için koinlerin bir kısmının bu soğuk cüzdanda olduğunu ve şifreyi kendisinin bilmediğini söyledi.

Bununla birlikte bazı uzmanlar olaya şüpheyle yaklaşıyor. Bu olaylar kamuoyuna duyrulmadan önce QuadrigaCX hesaplarında bazı hareketler olduğuna dikkat çeken uzmanlar bunun bir dolandırıcılık vakası olabileceğine işaret etti. Olayı analiz eden bir uzman dört adet büyük hesapta para hareketlerinin olmasının şifrenin kayıp olmadığını gösterdiğini ifade etti.

Şu haliyle binlerce QuadrigaCX yatırımcısı parasına ulaşamıyor. Soğuk cüzdan şifresini kırmak şu haliyle mümkün görünmüyor, çünkü bu şifreler 256 Bit SSL gibi çok yüksek güvenlik önlemleri ile korunuyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS