Öğretmenler VIP Olmalı!

Öğretmenlere daha saygın bir meslek olması için VIP statüsü verilmeli.
Öğretmenler VIP Olmalı!

Öğretmenler her ülkede eğitim gelişmenin tam göbeğinde yer alıyor. Öğretmen seçme ve yetiştirme konusunda zayıf bir politika benimseyen ülkeler gelişmiş ülkeler sıralamasında gerilerde kalıyor. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre ülkelerin öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine yaklaşımları şaşırtıyor.

Öğretmenler eğitim sisteminin en önemli yapı taşları. Dolayısıyla hafife alınmaları ya da sosyal statülerinin hırpalanması ülkenin geleceği açısından kritik önemi haiz bir konu. Öğretmenlerin toplumsal statüsü konusunda yapılan bir araştırma Amerika, Japonya, Almanya ve Türkiye için enteresan gerçeklerin altını çizse de hepsinin hemfikir olduğu bir nokta var, o da öğretmenler VIP olmalı. Daha parlak öğrencilerin tercih ettiği, gıpta ile bakılan bir bir mesleğe dönüşmeli.

Sosyal statüsülerinin yeterince yüksek olmadığını düşünen insanların yaşadığı ülkelerde öğretmenlik mesleğine eğilim de az oluyor. Türkiye gibi devlette iş garantisi sunduğu için üniversite sınavlarında en çok tercih edilen bölümlerden biri olsa da öğretmenler toplumda hak ettiği değeri görmüyor. Maaş ortalaması dünya genelinin altında olan ve sosyal statüsü de doktorlar ve mühendislerden daha aşağı görülen öğretmenliğin toplum gözündeki imajını düzeltmeden küresel arenada gelişmiş ülkelerle yarışmamız zor görünüyor. Üniversite sınavlarında en akıllı çocuklar doktorluğu ve mühendisliği tercih ediyor ancak bu çocukların en kıymetli yıllarında karakterlerinin mimarlığını yapan öğretmenlik bölümleri ortalama öğrenciler tarafından ancak tercih ediliyor. Dolayısıyla öğretmenlerin ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra devlet gözündeki statülerinin ilan edilmesi adına hava alanlarında ve hızlı trenlerde öğretmenlere VIP statüsü verilmeli.

Profesör Peter Dolton ve Dr. Oscar Marcenaro-Gutierrez tarafından yürütülen bir araştırma dünya genelinde öğretmenlik mesleği hakkında ilginç bulgulara imza atıyor. Buna göre dünyada öğretmenlerine en fazla saygı duyan ülke Çin. 21 ülkeden bin kişinin katıldığı bir araştırmanın sonuçlarına göre Çin'de insanlar öğretmenleri doktorlarla eş değer görürken, Amerika, Fransa, Brezilya ve Türkiye'de öğretmenlerin sosyal statüsü neredeyse kütüphanecilerle aynı.

Uluslar arası öğretmen statüsü indeksine göre Amerika ve İngiltere'de öğretmenlere Güney Kore değer verilmiyor. İsrail listenin en sonunda yer alıyor.

Araştırmanın en ilginç bulguları şu şekilde sıralanıyor.

1. Çin, Güney Kore, Türkiye ve Mısır'da aileler çocuklarını öğretmen olmaları konusunda teşvik ederken; İsrail, Portekiz, Brezilya ve Japonya'da aileler öğretmenlik mesleğini özendirme konusunda sınıfta kalıyor. Ülkemizde öğretmenlik mesleğinin teşvik edilmesinde toplumsal statüden ziyade devlet garantisi sunmasının rolü malum.

2. Öğretmen maaşlarının en yüksek olduğu ülke İsviçre. Yıllık öğretmen maaşının 77 bin dolar civarında seyrettiği İsviçre'yi, Almanya (65 bin dolar) ve Singapur (50 bin dolar) takip ediyor. Ülkemizde öğretmen maaşları bu değerlerin çok çok altında.

3. Avrupa genelinde öğrencilerin öğretmenlere saygısı en az düzeyde seyrederken Asya ve Orta Doğu'da öğretmenlere çok saygı duyuluyor. Çin'de araştırmaya katılanların yüzde 75'i öğrencilerin öğretmenlerine saygı duyduğuna inanıyor. Dünya genelinde bu ortalama yüzde 27.

4. Katılımcıların yüzde 59'u öğretmenlerin performansına maaş verilmesi gerektiğine inanıyor.

5. İngiltere'de öğretmen maaşları makul seviyeden yüzde 15 düşük görülüyor.

6. Finlandiya, İsviçre ve Singapurluların eğitim sistemlerine güveni en fazla. Bunun yanında Güney Kore, Mısır ve Japonya'da yaşayanlar sistemin daha fazla geliştirilmesi gerektiğine inanıyor. İngiltere yedinci sırada yer alıyor.

 

Kaynak: How Teachers Are Rated in 21 Countries Around The World
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS