Mühendislik mi Tıp mı?

Mühendislik mi doktorluk mu?
Mühendislik mi Tıp mı?

Özellikle tercih dönemlerinde ülke gündemine oturan soruların başında gelir: Mühendislik mi tıp mı? Sayısal okumak isteyen üniversite adayları için bu iki bölümün de birbirinden farklı özellikleri, avantajları ve dezavantajları var.

Meslek tercihi yapmak çok kolay bir iş değil. Bir mesleği icra etmeden avantaj ve dezavantajların hepsini idrak etmek çok zor. Hele bir de öğrencilerin önünde fikir alabilecekleri, bilfiil o işi yapan insanlar yoksa konu iyice çetrefilli bir hal alıyor. Birinin bir başka insan için mühendislik ve tıp arasında tercih yapması çok riskli ve kişinin geleceğinde dönüşü olmayan yaralar açabilen bir yaklaşım. Dolayısıyla öncelikle öğrencilerin kendilerini tanıması ve ona göre karar vermeleri gerekiyor.

Eğer ki bir kişi ileride kendini devre tasarımı yaparken, robot yaparken ya da uzun süreler boyunca bir monitörün önünde keyifle oturup yazılım geliştirirken görüyor, bu hal rüyalarına bile giriyorsa kararını çoktan vermiştir zaten. Mühendislik bu tür adaylar için biçilmiş kaftan. Bununla birlikte mühendislik soyut, matematiksel süreçleri oldukça yoğun bir disiplin. Özellikle aktif olarak eller klavyenin üstünde konfigürasyon yapılan dönemlerde analitik düşünce yeteneği adayların ihtiyacı olan en büyük yetenek olarak öne çıkıyor.

Mühendislik mezunları için oldukça geniş bir iş yelpazesi bulunmakta. Özel sektörde, yurt dışında ve devlette mühendislik mezunları için çok sayıda iş imkanı mevcuttur. Özellikle üniversitede geçirdiği süreyi iş hayatının ihtiyaçları doğrultusunda kendini geliştirerek geçiren kişiler için iş bulma konusu çok da çetrefilli bir husus değil.

Öte yandan insanlarla iletişimde olmayı tercih eden, kan görmekten korkmayan ve bunu profesyonel olarak da ömür boyu yapmaktan çekinmeyen üniversite adayları için tıp iyi bir tercih olabilir. Tıp ve doktorluk, toplumda en itibarlı mesleklerin başında gelir. Bunun bir sürü sosyolojik sebepleri olmakla birlikte özellikle kriz dönemlerinde iş garantisi sunması sebebiyle de adayların çoğu zaman ilk tercihi olmaktadır. Devletin tıp mezunlarına garanti iş sunması ekonomik sıkıntı çekmek ya da sürekli iş arayışında olmak istemeyen gençleri ikna eden sebeplerin başında geliyor.

Mühendislik ya da tıp tercihini yapamayan adayların kendilerine sormaları gereken onlarca soru var. Bu sorular adayların en güçlü ve en zayıf yönlerini bulmaya, mesleki beklentilerini analiz etmeye yarar. Örneğin;

  • Bitkilerin hastalıklarını incelemek mi yoksa hava tahmin verilerini analiz eden bir kod geliştirmek mi ilginizi daha çok çekiyor?
  • Mikroskop gibi laboratuvar aletlerini kullanmak mı yoksa tornavida mı fıtratınıza daha uygun?
  • İleride kendinizi bir toplantıyı yönetirken mi yoksa geliştirdiğiniz sistemin detaylarını tartışırken mi görmeyi hayal ediyorsunuz?
  • Vitaminlerin insanlar üstündeki etkileri mi yoksa mali tablolardaki küsuratın uzun dönem etkilerini analiz etmek mi daha heyecanlı?
  • İnsanlarla direkt iletişim kurarak yardım etmek mi yoksa arka planda geliştirdiği sistemlerle hayatlarına dokunmak mı?
  • Bir bilgisayarı nasıl tamir edeceğinizi öğrenmek mi yoksa böbrek nakli ameliyatı mı daha çekici?
  • Yaralı insanlara pansuman yapmak mı yoksa uzaktan ameliyat yapma hassasiyetine sahip sistemler tasarlamayı mı tercih ediyorsunuz?
  • Uyuşturucu kullanan kişilere uzun ve yorucu bir iş olsa da yardımcı olmak mı yoksa izole bir ortamda bir devre tasarlamak mı size daha çok yakışıyor?

Bu ve buna benzer soruların olduğu testleri uygulamak mühendislik mi yoksa doktorluk mu sorusuna cevap vermenize yardımcı olabilir ancak yine de son karar sizin. Tüm bunları yapmanıza rağmen hala karar veremiyorsanız yazı tura atın. Paranın havada kaldığı süre boyunca bilinç altınızda hangi bölümü istediğinizi fark edeceksiniz. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS