Kendi Kurduğu Şirketten Kovulan 8 CEO

Kendi kurduğu şirketten istifa ettirilen sekiz CEO.
Kendi Kurduğu Şirketten Kovulan 8 CEO

Bir şirketi kurmuş olmanız oradan kovulamayacağınız anlamına gelmiyor. Apple'ın kurucusu Steve Jobs bile şirketinden kovulmuş, yıllardan sonra tekrar CEO olarak şirketin başına geçirilmişti.

Çoğu zaman yatırımcıların performansınızdan memnun olmamasından ötürü kendi kurduğunuz şirketten kovulmanız iş dünyasının acımasız gerçeklerinden biri. Bazen de kişisel skandallar ya da şirkette bazı şeyleri rayına oturtma konusunda yönetim kuruluyla ters düşmeniz size kapının yolunu gösterebiliyor.

Bu haberde kendi kurduğu şirketten kovulan sekiz teknoloji devine yer verdik. Aralarında Steve Jobs ve Jack Dorsey gibi isimler de mevcut. Özellikle yüksek teknoloji geliştiren ve borsada işlem gören şirketlerde CEO'luk görevinden ayrılma/atılma gibi vakalar oldukça fazla.


Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs 1985 yılında şirketten ayrıldı (ya da kimilerine göre atıldı). 12 yıl sonra Jobs'ın kurduğu NeXT Computer şirkerinin Apple tarafından satın alınmasıyla birlikte Steve Jobs da şirketine dönmüş oldu.

Steve Jobs - Apple

Steve Jobs - Apple

 

Taksicilerin bir numaralı düşmanı haline gelen Uber'in kurucusu Travis Kalanick uzun süren skandallardan sonra 2017 Temmuz ayında CEO'luk görevinden istifa etti.

Travis Kalanick - Uber

Travis Kalanick - Uber

 

Jack Dorsey mikro-blog sitesi fikrinin ilk sahibi olmasına rağmen bu onun kendi şirketinden kovulmasına engel olamadı. Dorsey 2006 yılında Ev Williams ile birlikte Twitter'ı kurdu ama Williams iki yıl sonra Dorsey'i CEO'luk görevinden kovdu.

Jack Dorsey - Twitter

Jack Dorsey - Twitter

 

Parker Conrad 2013 yılında şirketlere insan kaynaklarını daha iyi yönetebilecekleri bulut tabanlı bir yazılım geliştirdi ve Zenefits'i kurdu. Bununla birlikte sisteme bağlı şirketlerin lisanslama süreçleri ile ilgili çıkan gerginlikler sebebiyle Conrad ayrılmak zorunda kaldı.

Parker Conrad - Zenefits

Parker Conrad - Zenefits

 

Facebook'un sahibi olduğu artırılmış gerçeklik şirketi Oculus VR'ı 26 yaşındayken Palmer Luckey kurdu, ancak Luckey'in 2017 Mart ayında Hillary Clinton karşıtı bir gruba mali destek yaptığının ortaya çıkmasıyla birlikte Facebook'tan da Oculus VR'dan da ayrılmak zorunda kaldı.

Palmer Luckey - Oculus VR

Palmer Luckey - Oculus VR

 

Dünyaca ünlü indirim sitesi Groupon'un kurucusu Andrew Mason 2013 yılında kendi şirketinden kovuldu. Şirket ilk başlarda gayet başarılı gidiyordu ancak halka arz edildikten sonra yatırımcıları memnun edemediği için ortalık karışır. Sonunda da fatura şirketin kurucusu Andrew Mason'a kesildi.

Andrew Mason - Groupon

Andrew Mason - Groupon

 

Yahoo 1990'ların sonunda Jerry Yang tarafından kuruldu. 2007 yılında şirketin başına getirilen Yang, Microsoft'tan gelen satın alma teklifini reddedince Yahoo hisseleri düştü. Bunun üzerine yönetim kurulu istifa etmesi için baskı yaptı, o da istifa etti.

Jerry Yang - Yahoo

Jerry Yang - Yahoo

 

2007 yılında Tesla'nın kurucu ortaklarından ve o zamanlar CEO'su olan Martin Eberhard'ı Elon Musk arayarak yönetim kurulunun kendisinden habersiz toplandığını söyledi. Geçici CEO olarak Michael Marks'ın atanmasıyla birlikte Eberhard devre dışı bırakılmış oldu.

Martin Eberhard - Tesla

Martin Eberhard - Tesla

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS