İçine Kapanık Kimseler İçin Uzmanından 6 Kariyer Tavsiyesi

İçine kapanık insanlar için kariyer tavsiyeleri.
İçine Kapanık Kimseler İçin Uzmanından 6 Kariyer Tavsiyesi

İçine kapanık kimseler için bırakın biriyle konuşmayı yeni biriyle tanışma fikri bile oldukça zorlu bir travmaya dönüşebiliyor. Bu durum kişinin kariyerini ve sosyal hayatını büyük oranda etkileyebiliyor, ancak içine kapanık kişilerin bir muhabbetten başarıyla ayrılmaları oldukça kolay. Kendisi de oldukça içine kapanık biri olan Michael Thompson kariyerini iletişim mentoru olarak sürdürüyor ve içine kapanık kimseler için 6 önemli tavsiyesi var.

Hem içine kapanık hem de konuşma zorluğu çekmenize rağmen iş hayatına bir satış ve pazarlama personeli olarak başladığınızı düşünün. Konuşmayı başarılı bir şekilde sürdürmek için biraz da konuşmayı seviyor olmak lazımdır ya, Michael Thompson için bu hayatının en zor sınavlarından biri oldu. Müşterileriyle konuşurken heyecanlandığı zamanlarda kekelediği için telefonu yüzlerine kapatan Thompson şimdilerde bir kariyer uzmanı ve kendisi gibi konuşma güçlüğü çeken kişilere seminerler veriyor.

Kendisi de içine kapanık biri olan Michael Thompson.

Kendisi de içine kapanık biri olan Michael Thompson.

Thompson’ın içine dönük insanlar için 6 önemli ve çok basit tavsiyesi var.

1. Laptopunuzu yanınızda getirin, telefonunuzu değil.

Bir kişiye verebileceğiniz en büyük hediyeleren biri onları gerçekten dinlediğinizi göstermek. Hele ki bazen satır aralarında “Müsaade edin şunları bir not alayım” diyerek laptopu açmak karşı taraf için büyük bir iltifat. Dolayısıyla çoğu zaman muhabbeti bölen ve kişinin dikkatini dağıtan cep telefonlarınızı sohbet ortamına getirmeyin.

2. İnsanların isimlerini hatırlayın.

Muhabbetin sonunda yeni tanıştığınız insanların ismini mutlaka sorun. Bu onlara isimlerini hatırlamak için özel çaba sarfettiğinizi, değer verdiğinizi gösterir. Bununla birlikte isimlerini gerçekten hatırlamak bir sonraki turda size inanılmaz bir güç kazandıracaktır. Bir sonraki karşılaşmanızda sadece kendi isimlerini değil aynı zamanda çocuklarının isimlerini de hatırladığınızı “Ahmet ve Fatma nasıllar?” diye sorarak göstermek çok kıymetli bir jest.

3. Son izlenim de önemli, buna çalışın.

İnsanlar genellikle ilk izlenime odaklanır, konuşmaya nasıl başlayacağı üzerine çalışır ancak son izlenim de çok önemlidir. Bunu yapmanın en güzel ve basit yöntemlerinden biri karşı tarafa bir dahaki seferi ve hikayenin devamını dinlemek için sabırsızlıkla beklediğinizi ifade etmek.

4. Küçük muhabbetler sandığınızdan daha güçlü.

İnsanlar kendileri hakkında büyük gerçekleri çay ve kahve molalarında anlatabiliyor. Dolayısıyla asıl gündemi konuştuktan sonra bir kahve molası vermek için bahane üretin. Kişilere çocuklarının nasıl olduğunu, işlerinin nasıl gittiğini sorun. Sıkıcı konular gibi görünse de aslında kişilerin aklında kalmak istiyorsanız kalplerine de hitap etmelisiniz. Çoğu zaman küçük muhabbetler asıl konuya muazzam bir giriş kapısı olabiliyor.

5. Birkaç sohbet bahaneniz olsun.

İnsanlar muhabbete nasıl başlayacakları konusunda oldukça sıkıntılı olabiliyor. Basit şeylerden konuya girmeyi öğrenmelisiniz. Çok basit sorularla bunu başarabilirsiniz. Örneğin: "Tezim için bir araştırma konusuna ihtiyacım var, sizce neyi araştırmalıyım?" ya da “insan hayallerinin peşinden mi gitmeli yoksa elindekiyle yetinmesini bilmeli mi" diye sorabilirsiniz. Bu sorular kişinin kendi tecrübelerini açması için oldukça iyi bahaneler.

6. Ne zaman susmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Karşı taraf konuşuyorsa dinleyin, siz konuşmayın. İnsanlar ne söylediğinizi unutacaktır ama onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi hep hatırlayacaklardır. Sizinle rahatlıkla konuşabileceklerini hissettirdiğiniz insanlar numaranızı telefon rehberine mutlaka eklemek isteyecektir. Bunun için bazen tek yapmanız gereken şey çenenizi kapalı tutmak.  

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS