Havayolu Şirketleri Corona Virüsü Sebebiyle Hayalet Uçaklar Uçuruyor

Corona virüsü salgını sebebiyle tüm dünyada uçak biletleri dibe vurdu. Avrupa regülasyonları gereği kendilerine ayrılan zamanda uçuş yapmayan şirketlerin yeri başka firmalara veriliyor. Hava yolu şirketleri de yerlerini başkasına kaptırmamak için boş da olsa uçuş yapıyor.

Avrupa Birliği kuralları gereği havayolu şirketleri kendilerine ayrılan zaman dilimlerinde uçuş yapmak zorunda, ancak son günlerde bunu yapmak hiç de kolay değil. Corona virüsü salgını sebebiyle uçuşlara ilgi yok ve şirketler boş uçakları uçurmak zorunda kalıyor. Bu sebeple şirketler zarar etmeye başladı.

İngiliz Ulaştırma Bakanı Grant Shapps "bu kuralın geçici olarak askıya alınacağını söyledi. Kullan ya da kaybet kuralının normal zamanlar için geçerli olduğunu, salgın gibi olağanüstü durumlarda şirketlerin haksızlığa uğramaması ve zarar etmemesi için regülasyonun bu maddesinin geçerli olmaması gerektiğini" vurguladı.

Havayolu şirketleri için uygulanan kullan ya da kaybet kuralına bağlı olarak uçuşu rakip şirketlere kaptırma tehlikesi ile karşı karşıya gelen şirketler tepkili. Kendileri zamanında uçuş yapmasa ve yerleri başka şirketlere verilse dahi yeni şirketlerin de aynı durumla karşı karşıya kalacağını ve bu durumun kimsenin yararına olmadığından dert yanan şirket yöneticileri milyarlarca Euro zarar beklentisi içinde.

Corona virüsü sebebiyle dünya genelinde 113 milyar dolarlık bir bilet satış hacmi tehlikeye girdi.

Bununla birlikte seyahat firmaları için Türkiye güvenilir adres olarak tercih edilmeye başladı. Türkiye hem gemiyle gelenler hem de hava limanlarından ülkeye giriş yapmak isteyen yolcular için tedbirleri artırdı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS