Elektrikli Araba Rekabeti Kızıştı: Porsche Taycan 4S mi Yoksa Tesla Model S mi?

Porsche Taycan 4S kaç lira? Ne zaman piyasaya çıkacak?
Elektrikli Araba Rekabeti Kızıştı: Porsche Taycan 4S mi Yoksa Tesla Model S mi?

Porsche tamamen elektrikli ilk arabası Taycan’ı Eylül ayında duyurmuştu, ancak Alman otomobil üreticisi o tarihten bu yana Taycan’ın iki modelini de daha çıkardı. Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Porsche Taycan 4S 2020’de yollarda olacak. Porsche Taycan 4S kaç lira? Özellikleri neler, haberin detaylarında.

Taycan, Porsche’nin yeni elektrikli araba ailesi. Los Angeles’ta görücüye çıkan Taycan +S, Taycan Turbo ila kıyaslandığında daha az menzile sahip. Taycan Turbo tek şarjla 280 mil giderken, Taycan 4S 253 mil yol yapabiliyor. Bununla birlikte 4S’in opsiyonel ve tabii ki ek ücretli bataryasıyla bu değeri artırmak mümkün. Porsche 4S’in başlangıç fiyatı Turbo ile kıyaslandığında daha düşük. 103 bin 800 dolar karşılığında Porsche Taycan 4S alınabilecek. Porsche Taycan Turbo’nun başlangıç fiyatı 150 bin dolar iken Turbos S 185 bin dolardan satışa sunulacak.

Tesla Model S kaç lira?

Tesla Model S kaç lira?

Porsche tasarım konusunda Tesla ile rahatlıkla başa çıkabilen bir marka ancak asıl rekabet batarya yarışlarında sürüyor. Tesla’nın 2012 yılından beri ürettiği ve çok tutulan lüks sedan araba modeli Model S’te 100 kWh batarya seti var. Öte yandan Porsche Taycan 4S’te daha düşük kapasiteli bir batarya bulunuyor ve bu batarya diğer Taycan modellerinden de az menzil yapıyor. Taycan 4S’te 79,2 kWh bulunurken diğer Taycan modellerinde 93,4 kWh kapasiteli batarya seti var.

Porsche Taycan vs Tesla Model S

Taycan ve Model S tasarım olarak birbiri ile rahatlıkla rekabet edebilecek çizgilere sahip. Her ikisi de dinamik, tarif ve sade çizgilerle tasarlanan bu iki model arasında kararsız kaldıysanız fiyatları belirleyici bir faktör olabilir. Model S ile kıyaslandığında Porsche Taycan 4S daha pahalı bir araba. Model S’in baz modeli 79 bin 990 dolardan başlıyor. Model S’in daha performanslı bir modelini almak isterseniz bu rakam 100 bin dolara çıkabiliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Taycan’ın tanıtılmasının ardından Porsche ile dalga geçmişti. İçten yanmalı bir motorun sadece bir özelliğinin onu tamamen elektrikli araba yapamayacağını söyleyen Musk her ne kadar elektrikli araba sektöründe lider bir pozisyonda olsa da Porsche’nin de lüks, performans ve konfor anlamında çok ciddi bir rakip olduğunu unutmamak gerekiyor. Porsche Taycan elektrikli araba sektörüne yeni giriş yapan bir aile, ancak Tesla’dan ciddi bir müşteri portföyü çalması bekleniyor.

Porsche Taycan 4S Kokpit

Porsche Taycan 4S Kokpit

Konfor olarak da iki araba arasında ciddi farklar var. 4S ilk bakışta Tesla’nın aynısı gibi hissettirse de içine girdiğinizde Porsche’nin imzası kokpit hemen göze çarpıyor. Tesla’nın araçlarında Apple Car Play bulunmazken Porsche Taycan 4S’te dijital bir ön konsolda neredeyse hiçbir sınırlama yok.

Porsche Taycan 4S Avrupa’da Ocak ayında satışa çıkıyor. Amerika’da ise bahar aylarında yollara çıkacak. 4S’ten ölen görücüye çıkan diğer elektrikli Porsche’ler ise ben geç bu yılın sonunda müşterilerle buluşacak. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS