Donald Trump Çinli Sosyal Medya Uygulaması TikTok’a 90 Gün Mühlet Verdi

TikTok ya Amerikalı olacak ya da Amerika'da yasaklanacak.

Çinle Amerika arasındaki gerginlik teknoloji dünyasına da sıçradı. TikTok Amerikalıların bilgilerini Çin hükümetine verdiği iddiasıyla yaptırımlara maruz kaldı. Başkan Donald Trump, ünlü sosyal medya uygulamasının geliştiricisi olan ByteDance’a uygulamayı satmak ya da Amerika’daki faaliyetlerini durdurmak için 45 gün süre vermişti. Dün akşam gelen bir habere göre Trump bu süreyi 90 güne çıkardı.

TikTok, Instagram’a Çin tarafından geliştirilen en büyük rakip sosyal medya uygulaması olarak son zamanların yükselen trendi oldu. Sadece Amerika’da 100 milyon kullanıcı var. Tüm dünyada ise toplam kullanıcı sayısı 800 milyonu geçmiş durumda. Hal böyleyken uygulamanın Amerika ile Çin arasındaki ticari ve politik gerilimlerden etkilenmesi bekleniyordu.

Trump ulusal güvenlik kaygılarını dile getirerek TikTok’un faaliyetlerini durdurması ya da Amerikalı bir şirkete satılması emrini verdi. “ByteDance’ın Amerika’nın ulusal güvenliğine gölge düşürecek aksiyonlar alabileceğine dair elimde ciddi deliller var” diyen Trump, 6 Ağustos’ta şirkete 45 gün süre vermişti. ByteDance ise böyle bir ihtimalin olmadığını, Çin hükümetine bilgi vermediklerini açıklamıştı.

Trump’un talimatının ardından TikTok’un Amerika faaliyetlerini satın almak üzere Microsoft kolları sıvamıştı, ancak Microsoft görüşmelerin 15 Eylül’den önce sonuçlandırılmasının mümkün olmadığını söyledi. Trump’un yeni süre uzatımı Microsoft’un sözleriyle birlikte değerlendirildiğinde satın alma işlemlerinin ciddi bir şekilde ilerlediği ve TikTok’un Amerika’ya satılacağı kesin görünüyor.

Microsoft ile birlikte Twitter da Çinli sosyal medya devini satın almak isteyenler arasında. TikTok tarafından ise satın alma süreçleri ile ilgili bir açıklama gelmedi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS