Bitcoin Vergisini Ödediniz mi?

Bitcoin Vergisi Amerikan yatırımcılarının yeni baş ağrısı.
Bitcoin Vergisini Ödediniz mi?

Sanal para birimleri Amerika'da epey bir tokatlanıyor olabilir ama Amerikan Gelir İdaresi vergisini toplamaya başladı.

Sanal para birimleri özellikle Libra'dan sonra daha büyük bir merceğin odağına girdi. Amerikan Başkanı Donald Trump bu sektörün mesnetsiz olduğunu her platformda vurgulasa da Amerikan Gelir İdaresi'nin (IRS) farklı bir görüşü var. Kripto para yatırımcılarının peşine düşen IRS 10 bin yatırımcıya vergi ödemeleri gerektiğini söyleyen mektuplar gönderdi. Sana para dünyasında yaptıkları işlemleri ve kazançlarını raporlamaları gerektiğini şart koşan mektup aynı zamanda vergilerin de ödenmesini zorunlu kılıyor.

IRS sözcüsü Chuck Rettig, "Vergi ödeyenler bu mektupları çok ciddiye almalılar. Vergilerini ödemekle birlikte gerektiğinde geçmişe dönük olarak da vergi ve cezalarını ödemeleri gerekir." şeklinde konuştu.

Mektuplar sanal para sektörü için umut verici bir gelişme olarak değerlendirilse de IRS'in burada da farklı bir görüşü var. Bazı çevrelerce Amerikan Hükümeti'nin Bitcoin, Ripple ve Ethereum gibi kripto kurları resmi olarak tanıdığının göstergesi kabul edilen mektuplar hakkında uzmanlar farklı düşünüyor.

"Sanal para birimleri de alınıp satılan herhangi bir eşya gibidir. Eğer bir şeyin alım satımından para kazanıyorsanız, bu sanal da olsa bir eşyadır ve vergisinin ödenmesi gerekir. IRS de sanal paraları bu kapsamda vergilendirilebilir bir eşya olarak görüyor."

Ülkemizde sanal para birimleri ile ilgili bir düzenleme ya da vergilendirme usulü bulunmuyor. 


İŞ DÜNYASINDAN EN POPÜLER HABER

Mühendislik mi Tıp mı?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS