Avengers: Endgame Finansal Rakamları Şok Etti

Avengers: Endgame en pahalı sinema filmi olabilir mi?
Avengers: Endgame Finansal Rakamları Şok Etti

Avengers: Endgame'in sinema tarihinin en pahalı yapımlarından biri olacakğını tahmin etmek zor değil. Görsel efektler, oyuncu, yönetmen ve senarist ücretleri derken Avengers: Endgame'in yapım bütçesi devasa rakamlara ulaşıyor. Marvel Sinema Evreni'nin 22. filmi olan Endgame, gişe rakamları açısından da 2019'un en büyük işlerinden biri olacak.

Disney-Marvel, Avengers: Endgame'in yapım bütçesini resmen açıklamadı ancak uzmanlar geçmiş filmlerin rakamlarına bakarak yaklaşık bir fiyat veriyor. Geçtiğimiz sene vizyona giren Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1, 321 milyon dolara mal olmuştu. Bununla birlikte Yenilmezler: Ultron Çağı 250 milyon dolar, ilk Yenilmezler filmi ise 220 milyon dolara ulaşmıştı. Kronolojik olarak bakıldığında her bir Avengers filminde yapım bütçesi giderek artmış durumda.

Robert Jowney Jr. gibi A sınıfı yıldızlar Sonsuzluk Savaşı ve Endgame için toplamda yaklaşık 200 milyon dolar aldı. Ayrıca 400 milyon dolarlık bir rkam senarist, yönetmenler, yapımcılar ve diğer oyunculara gitti. Tüm bu rakamlarla birlikte değerlendirildiğinde Avengers: Endgame'in yapım bütçesi 350 milyon ile 400 milyon dolar arasında hesaplanıyor.

En Pahalı Hollywood Filmi Hangisi

Şimdiye kadar sinema tarihinin en pahalı yapımı bir başka Disney yapımı olan 2011 tarihli Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde adlı sinema filmi oldu. Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde 410 milyon dolarlık yapım bütçesi her ne kadar tartışmalara sebep olsa da vergi düzeltmeleri gibi ayarların ardından yapım bütçesi 400 milyon dolar olarak belirlendi.

Diğer bir pahalı yapım ise Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (2017). 300 milyon dolara mal olan bu filmi Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1 ve çekimler sırasında yönetmen değişikliği ve sahnelerin yeniden çekimi gibi sebeplerle yapım süreçleri uzayan 2017 yapımı Adalet Birliği takip ediyor.

Avengers: Endgame 24 Nisan'da sinemalarda olacak.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS