Apple CEO’su Tim Cook Fortnite Tuzağına mı Düştü?

Tim Cook Fortnite kurallarına göre oynayabilecek mi?

Apple Perşembe günü Fortnite’ı App Store’dan kaldırınca ortalık karıştı. App Store’un ödeme politikasına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle ünlü sosyal medya oyununu mağazasından yasaklayınca tarihinin en büyük anti-tekel davasına adımını atmış oldu.

Fortnite’ın geliştiricisi olan Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın uygulama mağazasındaki kurallardan birini bilerek ihlal etti. Fornite oyuncularının App Store’un ödeme politikalarından ayrı olarak kendi sanal para birimi ile ödeme yapmalarına imkan veren Fortnite böylece iPhone’un geliştiricisi olan Apple’ı bir kavganın içine çekmiş oldu. Apple CEO’su Tim Cook tarihinin en büyük anti-tekel davasında davalı olarak yerini aldı.

Uygulama geliştiricileri uzun zamandır Apple’ın App Store’daki politikalarından rahatsız. Eğer bir uygulama ücretli ise bunun yüzde 30’unu Apple alıyor. Eğer bir uygulama, uygulama içinde üyelikler, oyun içindeki kıyafetler, ileri düzey silahlar, oyun karakterleri gibi satın almalar sunuyorsa bunun da yüzde 30’u Apple’a gidiyor.

App Store tüm Apple cihazlarında önceden yüklü olarak geliyor. Apple, iPhone ve iPad’lerde başka bir mağazanın satış yapmasına müsade etmiyor. Ayrıca ödeme yöntemi haricinde de kendi sistemi haricinde başka bir sistemin kullanılmasını da yasaklıyor. Daha da ötesi bir uygulama geliştiricisi aynı ürünün bir başka platformdan daha ucuza satın alınabileceğine dair reklam da yapamıyor. Apple buna gerekçe olarak güvenlik kaygılarını adresliyor.

App Store ve Android Market’te Fortnite

Uygulama geliştiricileri Apple’ın komisyonlarının yüksek olduğundan şikayetçi ve buna yeni bir konu değil. Bazı geliştiricilerin kendi web sitelerinde ya da başka platformlarda kendi ödeme sistemleri mevcut ama eğer bir iPhone veya iPad kullanıcısıysanız uygulama içinden buralara gitmeniz mümkün değil. Arka kapıdan dolanırsanız ve yakalanırsanız App Store’dan yasaklanmanız mümkün.

Aslında Apple mobil uygulama dünyasında tekel değil. Dünya çapında Android cihaz sayısı daha fazla ama Apple kullanıcıları toplamda uygulamalarda iki kat daha fazla zaman geçiriyor ve daha fazla satın alma yapıyor. Ayrıca tüm dünyada 1.5 milyar Apple ürünü bulunuyor ve burada ciddi bir pazar söz konusu. Bu pastadan pay almak isteyen geliştiriciler de mecburen Apple’ın politikalarına uymak zorunda kalıyor.

Apple, mobil dünyasında tekel olmayışını şimdiye kadar mükemmel bir strateji olarak kullandı. Google’ın arama motoru, Facebook’un sosyal medya ve Amazon’un e-ticaret sektöründe tekel olmasından ötürü defalarca anti-tekel davalarında ifade vermesi göz önünde bulundurulduğunda, Apple’ın cihaz adedi ile tekel olmadığından hareketle bu tür davalardan kolayca sıyrılması mümkün oldu. Ancak Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, Apple’ın kendi faaliyet alanında tekel gibi davrandığına dair çok güçlü bir iddianame hazırlayarak Tim Cook’u hakim önüne çıkmaya mecbur bıraktı.

Fortnite App Store’a Karşı

Bu Perşembe Epic Games, App Store’ın kurallarını bilerek ihlal etti. iPhone kullanıcılarına oyun içindeki V-buck adı verilen sanal para birimi ile ödeme imkanı sunan Fortnite, bu hareketi ile App Store ödeme sistemine aykırı davrandı. Bu aksiyonun ardından Apple, Epic Games’in özel muamele görmek istediğini ancak bunun mümkün olmadığını belirterek Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı. iPhone ve iPad’de Fortnite oynayanlar bu sebeple varsa güncellemeleri alamayacak ya da oyunu ilk defa indirmek isteyenler App Store’da Fortnite diye aradıklarında cevapsız kalacak. Tim Sweeney böylece milyonlarca kızgın Fortnite oyuncusunu da arkasına almış oldu.

Epic Games, uygulamanın App Store’dan kaldırılmasının hemen ardından V-Bucks adlı sanal para biriminin kullanımına dair Apple’ın hareketini örnek göstererek anti-tekel davası açtı.

Epic Games’in böyle bir dava için uzun süredir hazırlandığını belli oluyor. Apple’ın Fortnite’ı yasaklamasının hemen ardından iddianamenin çok hızlı bir şekilde mahkemeye sunulması bunun en büyük ispatı. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS