Starbucks 'Anti-Irkçılık' Eğitimi Verecek

Eğitim Kararı Starbucks Çalışanlarını İkiye Böldü
Starbucks 'Anti-Irkçılık' Eğitimi Verecek

12 Nisan'da Philadelphia'daki mağazada iki siyahi müşterinin tutuklanmasına sebep olan şirket politikaları sebebiyle Starbucks mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldı. 

İki siyahi müşteri herhangi bir sipariş vermeden tuvaleti kullanmakta ısrar edince Starbucks mağaza müdürü 911'i arayarak destek istedi. Mağazadaki müşterilerin tüm protestolarına rağmen polis nezaretinde Starbucks'tan uzaklaştırılan iki müşteri hakkında daha sonradan Starbucks tarafından şikayetçi olunmadığı için tutuklama kararı verilmedi ancak olay Amerika genelince ünlü kahve zincirinin ırkçı bir yaklaşım sergilediği algısına sebep oldu.

Bu olay üzerine Starbucks yetkilileri çalışanlarına anti-ırkçılık eğitimi vermek üzere 29 Mayıs'ta ülke genelindeki mağazalarını birkaç saatliğine kapatmaya hazırlanıyor. Eğitimin gündemi ise ırkçılığı önlemek ve tarafsızlık.

Starbucks Samimi mi Yoksa Sadece PR mı Yapıyor?

Starbucks'ın bu kararı ülkeyi ikiye bölmüş durumda. Bazılarına göre Starbucks olayın sorumluluğunu alarak doğru olanı yapma peşinde. Bazılarına göre ise bu eğitim sadece bir gösteri. Starbucks "ırkçı" damgası yememek için halka hış görünmeye çalışıyor.

Starbucks'ta siyahi ve latino baristalar da çalışıyor. BusinessInsider'ın haberine göre bu baristaların bazılarına göre iş yerinde ırkçılık yapılıyor. Kendilerine 'z' ile başlayan kelimeyle hitap edildiğinden şikayetçi olan çalışanlar bu eğitimin şirketin imajını korumak için yaptığı bir şirinlik olduğu kanaatinde.

Bazı baristalar birkaç saatlik eğitimle uzun vadeli bir gelişme beklentisinin çok gerçekçi olmadığını savunuyor. Philadelphia mağazasında yaşanan olayın ırkçı bir motivasyona sahip olduğunu iddia eden siyahi baristalar da mevcut.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS