Spotify'ın Mariah Carey'e Ödediği Rakam Şaşırttı

Spotify Mariah Carey'in All I Want for Christmas is You adlı hit şarkısına çok cüzi bir rakam ödüyor.
Spotify'ın Mariah Carey'e Ödediği Rakam Şaşırttı

Mariah Carey dünyanın en çok kazanan sanatçılarından biri. Money Inc'in rakamlarına göre ünlü sanatçının net serveti 500 milyon dolardan fazla. Beş Grammy ödülünün de sahibi olan Mariah Carey'in yılın bu zamanlarında en çok dinlenen şarkısı "All I want for Christmas is You". Şarkı 24 Aralık'ta Spotify'ın günlük dinlenme rekorlarını kırdı. Peki Spotify Mariah Carey'e bu rekor için ne kadar para ödeyecek?

All I want for Christmas is You, Spotify'da 24 Aralık'ta yaklaşık 11 milyon kez dinlendi. Spotify her bir dinleme başına telif hakkı sahiplerine 0.006 dolar ila 0.0084 dolar arasında bir rakam ödüyor. Telif hakkı sahibi ise daha sonra bu rakamı yapımcılara, söz yazarlarına, soliste ve diğer emek sahiplerine dağıtıyor.

All I want for Christmas is You popüler bir şarkı olduğundan Spotify'ın en yüksek tarifesi üzerinden yani dinleme başına 0.0084 dolar ödendiği göz önüne alındığında Mariah Carey ya da telif hakkının sahibi olan yapımcıya toplam 92 bin 400 dolar para ödendi. Bir gün için gayet iyi bir rakam gibi görünse de bu toplamı eserde adı geçen herkese yapımcının dağıtması gerekiyor.

All I want for Christmas is You şarkısı Mariah Carey ile ortağı Walter Afanasieff'e ait. İkilinin bir iddiaya göre 15 dakikada yaptığı şarkı 1994'te Columbia Records tarafından yayınlandı. O tarihten beri de yılbaşı döneminin standartlarından biri haline geldi. The Economist'in 2017 tarihli raporuna göre şarkı yayınlandığı günden itibaren 60 milyon dolar kazandı ve 100 milyondan fazla sattı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS