Microsoft Oyun Sektörünün Netflix'i Olmaya Hazırlanıyor

Microsoft, Steven Spielberg'in izinden gidiyor.
Microsoft Oyun Sektörünün Netflix'i Olmaya Hazırlanıyor

Microsoft'un Windows işletim sistemiyle anıldığı günler geride kaldı. Çünkü dünyanın en büyük yazılım firmalarından biri olan Microsoft oyun sektörüne yatırım yapıyor ve Wall Street analistlerine göre CEO Satya Nadella'nın liderliğindeki firmanın 1 trilyon dolarlık bir firma olmasına çok az zaman kaldı.

Microsoft yakında oyun sektörü için geliştirdiği ürününü piyasaya sürebilir. Bazı Wall Street analistlerine göre oyun sektörü donanımdan yazılıma doğru kaymaya başladı ve bu da Microsoft'un en güçlü olduğu alanlardan biri. Kullanıcıların oyunları bilgisayarların indirmeden veya bir CD/DVD kullanmadan bulut sunucularından oynamalarına imkan tanıyan streaming teknolojisi Microsoft'un yeni güçlü taraflarından biri. 

Morgan Stanley analisti Keith Weiss "Microsoft'un oyun sektörünün Netflix'ini yarattığını görüyoruz. Oyun sektörü yatırımcılar ve analistler tarafından hep ihmal edilen, yanlış anlaşılan ve hafife alınan bir alan." şeklinde konuştu.

Google, Amazon ve Microsoft gibi devlerin hepsi Playstation ve Xbox ile yarışacak streaming oyun platformlarına yatırım yapıyor ve yeni ürünler bu on yılın sonunda piyasada olacak ve artık bunları televizyon, laptop, tabletler ve akıllı telefonların ekranlarında oynamak mümkün olacak.

Ready Player One Gerçek mi Oluyor?

Bu Mart ayının sonunda vizyona giren Steven Spielberg imzalı Ready Player One oyun sektörünün geleceğine dair vizyoner fikirler ortaya koymuştu. Microsoft'un streaming bazlı oyun teknolojilerine yatırım yapması filmde artırılmış gerçeklik üzerinden sanal dünyada maceraya atılan gençlerin hikayesine meşrulaştırıyor. Giyilebilir teknolojilerin de yardımıyla Ready Player One dünyasında olduğu gibi gerçek hayatta bu maceralardan fiziksel olarak zevk almak mümkün olacak.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS