Facebook, Google ve Microsoft Küresel Isınma Karşıtı mı?

Teknoloji firmaları küresel ısınmaya karşı mı?
Facebook, Google ve Microsoft Küresel Isınma Karşıtı mı?

Dünyanın en büyük bilişim firmaları olan Facebook, Google ve Microsoft defalarca küresel ısınma ve tehlikeleri hakkında düzenlenen organizasyonlara sponsor oldu. Bu ve diğer teknoloji firmaları küresel ısınma gibi mevzuları çok ciddiye aldıklarını ve bununla mücadele etmek için ellerinden geleni yapacaklarını açıklamışlardı. Mother Jones gazetesinin haberine göre Facebook, Google ve Microsoft küresel ısınmanın varlığını inkar eden bir grubun düzenlediği konferansa sponsor oldu. Bu ne anlama geliyor? Teknoloji firmaları karbon emisyonları gibi mevzularda verdikleri sözü tutmayacaklar mı?

LibertyCon konferansına sponsor olan Facebook, Google ve Microsoft kafaları karıştırdı. Küresel ısınma konusunda daha şüpheci ve özgürlükçü bir tavır takınan bir grup tarafından düzenlenen LibertyCon, çevresel etkiler konusunda bazı popülist teorilerin çok abartıldığını savunuyor. CO2 Koalisyonu'ndan bir üyenin konuşmacı olarak katıldığı organizasyonda, iklim değişikliklerinin çevreye olan etkilerinin abartıldığı aktarıldı. Konuşmacı, iklim değişikliğinin hava olaylarına etkisinin abartıldığını söylerken:

"bilimsel veriler endişe verici bir eğilimi işaret etmiyor" dedi. 

Bununla birlikte Facebook, Google ve Microsoft'tan benzer minvalde açıklamalar geldi. Her üç firma da buna benzer politik organizasyonlarda sponsorluk yapmalarının düzenleyicilerle aynı görüşü paylaştıkları anlamına gelmediğini söyledi. Google, bu ve benzeri karşıt görüşleri de destekleyerek daha şeffaf ve daha güçlü bir teknoloji politikası geliştirme ortamı oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Her üç firma da küresel ısınma ve karbon emisyonları gibi konularda sıkı regülasyonlara tabi. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS