Coca-Cola, Starbucks'a Rakip Oluyor

Coca Cola İngiliz kahve devi Costa'yı satın alarak Starbucks'a rakip oluyor.
Coca-Cola, Starbucks'a Rakip Oluyor

Coca Cola, İngiltere'nin en büyük kahve markası Costa'yı 5.1 milyar dolara satın alıyor. Cuma günü açıklanan habere göre İngiltere ile birlikte dünya çapında 4000 mağazası bulunan Costa, dünyanın en büyük içecek üreticilerinden biri olan Coca Cola'nın şemsiyesi altına giriyor.

Costa İngiltere'nin en büyük kahve markası. 13 yıl içinde 39 olan mağaza sayısını dünya çapında 4000'e çıkaran Costa, İngiltere'de Starbucks, Pret a Manger, ve Caffe Nero'yu da geride bırakmış durumda. Costa Coffee'nin Türkiye'de henüz mağazası bulunmuyor.

Costa Coffee mağazalarında sandviç, muffin ve kruvasan gibi yiyeceklerle birlikte geniş bir kahve yelpazesi bulunuyor. Bir latte ve yanında kruvasanın fiyatı 3.70 pound yani 4.80 dolar. Geçen mali yıl içinde 1.7 milyar dolar kar etti.

Mağazalarının yanı sıra dünya çapında 8000 adet satış makinesi de bulunan Costa, Coca Cola'nın kahve sektörüne girme stratejisinin ilk ve en büyük adımı oldu. Coca Cola bundan sonra Starbucks'ın en büyük rakibi olmaya hazırlanıyor. Haberin ardından Costa Coffee mağazalarının sahibi olan Whitbread'in hisseleri yüzde 20 artış gösterdi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS