Cambridge Analytica Davasında Facebook Ne Kadar Ceza Aldı?

Cambridge Analytica skandalı sebebiyle milyarlarca dolar ceza alması beklenen Facebook İngiltere'de paçayı kurtardı.
Cambridge Analytica Davasında Facebook Ne Kadar Ceza Aldı?

Facebook bu sene şirket tarihinin en büyük skandallarından birini yaşadı. Cambridge Analytica skandalı sonrasında milyarlarca dolar ceza alması beklenen şirketin İngiltere'deki cezası belli oldu. Yetkililer Facebook'un 500 bin İngiliz sterlini yani 644 bin dolar ceza aldığını açıkladı.

Milyonlarca kişinin kişisel bilgisinin kullanıcılardan habersiz paylaşıldığı ifade edilen skandalda Facebook'un Amerikan tarihinin en büyük cezalarından birini alması bekleniyordu ancak şirkete İngiltere mahkemelerinden verilen ceza okyanustaki damlaya tekabül ediyor. İngiltere'nin soruşturmadan sorumlu ofisinin başındaki isim ceza miktarını açıklarken şaka gibi ifadeler söyledi:

"Biz bu tür faaliyetleri çok ciddiye alıyoruz ve bu sebeple mevcut regülasyonlarda belirlenen maksimum cezayı verdik."

Facebook'a verilen cezanın ne kadar komik olduğunu açıklamak için şirketin 2018 yılının son çeyreğinde elde ettiği net kazanca bakmak yeterli. Facebook son çeyrekte 5.1 milyar dolar net kazanç elde etti. Cezanın Amerikan Doları olarak karşılığı olan 644 bin dolar ile kıyaslayınca bu rakamlar komik kalıyor. Zira Facebook'un son çeyrekte elde ettiği kazançla aldığı cezayı milyar dolar skalasında bir grafiğe yansıttığınızda ceza miktarını ifade eden turuncu renkli bar hiç görünmüyor.

Facebook'un Aldığı Ceza ile Çeyrek Kazancı kıyaslandığında mahkeme kararı komik görünüyor.

Facebook'un Aldığı Ceza ile Çeyrek Kazancı kıyaslandığında mahkeme kararı komik görünüyor.

Cezanın Facebook için ne anlama geldiğini anlamak için şirketin günlük kazancı ile karşılaştırdığınızda turuncu renkli bar yavaş yavaş görünmeye başlıyor ancak o da çok küçük bir görünürlüğe sahip. Facebook son çeyrekte günde yaklaşık 60 milyon dolar kazandı.

Geçen ay 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin çalındığını açıklayan Facebook'un bu denli büyük bir skandaldan 644 bin dolar gibi minik bir ceza alması uzmanları isyan ettirdi. Hissedarların sürekli istifa etmesi için baskı yaptığı CEO Mark Zuckerberg, yazılım konusundaki yeteneklerini mahkemeleri ikna etmekte de kullanmış görünüyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS