Beş Yıl Önce 'Bitcoin' Alsaydınız

Bitcoin piyasasının yeni garantörlüklere ihtiyacı var.
Beş Yıl Önce 'Bitcoin' Alsaydınız

Sanal para piyasasını kanlı bir havuza benzeten analistler çok fazla belirsizlik ve risk vurgusu yapıyor. Bununla birlikte Bitcoinle başlayan bu macera yatırımcılara para kazandırdı. Geçen sene Aralık ayında bitcoine yatırım yapanlar ise oldukça fazla para kaybetti. Peki beş yıl önce 1000 dolar tutarında bitcoin alsaydınız ne olurdu?

Bitcoin geçtiğimiz sene Aralık ayında tüm zamanların rekorunu kırarak 20 bin dolar civarına ulaştı. Ancak bu değer aradan geçen yaklaşık bir sene sonunda yaklaşık 6400 dolar seviyesine tutundu. Geçen sene bitcoinin hızlı yükselişine bakarak yatırım yapanlar büyük bir hüsran yaşadı. Geçtiğimiz Aralık ayında 20 bin, 15 bin ve 10 bin dolar tutarında bitcoin almış olsaydınız, şimdiye kadar sırasıyla 13.6 bin, 8.6 bin ve 3.6 bin dolar kaybedecektiniz. Dolardaki yüksek kurlara bakıldığında kaybınız büyük olacaktı.

Bununla birlikte eğer beş yıl önce bitcoin yatırımcısı olsaydınız para kazanabilirdiniz. Aralık 2013'de ay başında 1000 dolar tutarında bitcoin alanlar bir hafta içinde 6400 dolara ulaştı. Yani yatırımcılar bir hafta içinde beş bin dolar kar etti. Bu rakama işletme masrafları dahil değil.

Bitcoin yeniden yükselir mi?

Bitcoin yeniden yükselir mi?

 

BİTCOİN YÜKSELİR Mİ?

Bitcoin ve diğer sanal paralarla ilgili tahminlerde bulunan Wall Street analistleri sanal paraların bu hızlı yükselişlerinin doğal olmadığını ve dolayısıyla kripto paraların çok makul bir yatırım aracı olmadığını savunuyor. Bu sektörün belirsizliklerle dolu olmasının sebepleri arasında Google ve Facebook gibi en büyük online reklam platformlarının bitcoin reklamlarını yayınlamayacaklarına dair açıklamaları ile birlikte ülkelerin gittikçe sıkılaşan regülasyonları gösteriliyor. Ayrıca sanal paraların en çok kullanıldığı ülkelerden biri olan Japonya'da bir sene içinde gerçekleşen siber hırsızlık olaylarında 600 milyon dolar çalınması da sektöre olan güveni sarstı.

Bitcoin, ethereum ve ripple gibi sanal paraların ilk çıktıkları günlerde yarattıkları heyecan dalgasını devam ettirmekte zorlandıkları bir gerçek. Dolayısıyla yatırımcıları tekrar çekmek için yeni güvence mekanizmalarını devreye sokmaları gerekiyor. Bunların arasında konvansiyonel para birimleri için nasıl altın stoğu yapılıyorsa, bitcoinlerin böyle değerli bir emtiaya bağlanması da yer alıyor. Buna benzer garantör metodlarının ardından bitcoinin tekrar yükselmesi muhtemel ancak belirsizliğini koruyor.


İlginizi Çekebilecek Bir Sayfa Daha: Sanal Para Fiyatları

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS