Instagram Algoritmasını Değiştirdi!

Instagram Algoritmasını Değiştirdi!

Kullanıcılardan gelen yoğun şikayet üzerine Instagram algoritmasını değiştirdi. Kullanıcıların paylaşımları görme algoritmasında 2016 öncesine dönüş olarak nitelendirilen güncelleme için test amaçlı bir buton geliyor.

2016'dan önce Instagram'daki paylaşımlar en yeniler başta olmak üzere kronolojik bir sırayla veriliyordu ancak şirket kullanıcıların davranış analizlerine dayalı olarak belirlediği "en alakalı" içerikleri rasgele göstermek üzere algoritmayı değiştirdi. Kullanıcılar güncellemeyi sevmedi.

Akış Zamanlaması Değişecek!

Instagram-press tarafından yapılan açıklamaya göre en yeni paylaşımların en üstte olmasını sağlayan bir algoritma geliştirildi. Açıklamada:

"Bugün zaman akışınızda size daha fazla kontrol vermek ve akışın zamanlamasının daha uygun olması için için değişiklikler getiriyoruz.

Instagram zaman akışında güncellemeler sonucunda sürekli olarak en başa dönme ve güncellemelerin otomatik olmasının rahatsız edici olduğunu duyduk. Müşteri geri bildirimlerini dikkate alarak en yeni paylaşımları en üstte göstermek üzere algoritmayı değiştiriyoruz." denildi.


Kullanıcıya Daha Fazla Kontrol

Bununla birlikte kullanıcıların otomatik güncellemelerden de rahatsız olması sebebiyle "En Yeniler" adlı bir buton da geliyor. Butona tıkladığınızda yeni paylaşımlar yüklenecek. Butona tıklanmadığında ise kullanıcı o anda zaman akışında neredeyse orada kalmaya devam edecek. Bu özelliğin şimdilik kalıcı olmadığı ve test amaçlı olarak getirildiği belirtildi. Instagram-press açıklamasının devamında:

"Bu sebeple bugün uygulamaya 'En Yeniler' adlı bir buton daha ekliyoruz. Bu butona tıklarsanız en yeni paylaşımlar en üstte görünecek şekilde zaman akışınız güncellenecek. Butona tıklamazsanız olduğunuz yerde kalmaya devam edeceksiniz. Umarız bu değişiklik sonucunda Instagram çok daha eğlenceli olur."

Açıklamada yeni özelliğin ne zaman uygulamaya konulacağı belirtilmedi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS