Hamit Altın Nedir?

Sultan Abdulhamit tarafından 1876 yılında basılan altındır. Halk arasında Hamit altın olarak bilinir. Piyasada orijinalini bulmak epey zordur. Yaklaşık 7.2 gram ağırlığında ve 22 ayardır.

Hamit Altın Ön ve Arka Yüzü
Hamit Altın Ön ve Arka Yüzü

Piyasada her ne kadar gramaj olarak Reşat altınla aynı olsa da bulunması daha zor olduğundan daha pahalıya satılabilmektedir. Cumhuriyet altını ve tam altına göre daha pahalıdır.

Bir yüzünde Sultan Abdulhamit’in tuğrası ile birlikte, çapraz iki meşale ve çapraz defne yaprağı sembolleri bulunmaktadır. Meşale ve defne yaprağı sembollerinin arasında Osmanlıca basım tarihi bulunur. Bu yüzün üst tarafında ise 7 adet yıldız bulunur.

Diğer yüzünde ise İstanbul Darphanesi’nde basıldığı bilgisi yer alır.

Hamit altının tekli (7.2 gram), 2.5’luk (18 gram) ve 5’lik (36 gram) olmak üzere üç tipi bulunmaktadır.

Hamit Altın ile Reşat Altın Arasındaki Fark Nedir?

Gramaj ve fiyatları aynıdır, ancak Hamit altını serbest piyasada bulmak daha zordur. Bu sebeple Hamit altının fiyatı daha pahalı olabilmektedir. Reşat altın ve Hamit altın adına basıldıkları Osmanlı Padişahlarının isimlerini taşıdıkları için farklılık gösterir.

Reşat Altın Sultan 5. Mehmet Reşat adına İstanbul Darphanesi’nde basılmıştır. Öte yandan Hamit altın 1876 yılında Sultan Abdulhamit adına basılmıştır. Hamit altının orijinalini bulmak daha zor olduğundan bazen sertifikası ile birlikte satılmaktadır.

Hamit Altın Kaç Lira?

Hamit altın güncel fiyatlarını Hamit Altın Fiyatları sayfamızdan ve altın çevirici sayfalarımızdan öğrenebilirsiniz. Hamit altının fiyatı gramajına göre 22 ayar gram altının fiyatı ile gramı çarpılarak bulunan değere tarihi değeri de eklenir. Dolayısıyla gramaj çarpı 22 ayar gram altının fiyatı formülü ile hesaplanan değerden daha yüksek bir fiyata satılır.

Piyasada üç tip Hamit altın bulunduğundan üç farklı fiyatla satılmaktadır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS